Kroky většiny turistů směřovaly v sobotu k pramenům řeky Svitavy. „Konečně se dozvím také více o historii Svitav. Při běžné návštěvě tolik informací člověk nezíská. Podívám se určitě i na věž kostela,“ řekl Milan Zeman, předseda Klubu českých turistů Pardubického kraje a v Ústí nad Orlicí.

Vzorky vody

Kromě výšlapu však měla turistická akce ještě jeden cíl. Účastníci se připojili k celoevropské akci Eurorando. „Odebírají se vzorky vody ze střechy Evropy, to znamená,, z různých toků, řek, studánek a pramenů. Vodu slijeme na letním srazu turistů v Děčíně. Vzorky vody z evropských toků slijí delegace z jednotlivých zemí do Lví kašny v Alhambře při celoevropském srazu turistů ve španělské Andalusii,“ vysvětlila Věra Stichová, předsedkyně oddílu turistiky ve Svitavách. Vzorek vody ze Svitavy odebral symbolicky starosta David Šimek.

Lidé se o víkendu potkali ve Svitavách nejen na turistických trasách, ale také na biojarmarku nebo sportovních akcích. „Nedbám na zdravou výživu. Jím vše, na co mám chuť,“ řekl Alois Dvořák ze Svitav. I on ale na biojarmark zamířil, aby se podíval, zda u stánků nenajde něco dobrého. Josef Schneeweis z Moravské Třebové, ačkoliv je po operaci kyčlí, vyrazil s turistickými holemi na výšlap. Vybral si kratší trasu k pramenům řeky Svitavy a zpátky.

Turisté mají na letošní rok kalendář plný akcí. „Čekají nás jednodenní i vícedenní výlety po Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Jezdíme i dále,“ uvedl turista Jan Smejkal z Chrudimi.

(ik, ap)