Lidé ve východní části Pardubického kraje již několik let netrpělivě čekají na výstavbu rychlostní komunikace R43. Ta je pro další rozvoj regionu klíčová.

Ministerstvo dopravy však termín její realizace posunulo až na rok 2024. To se nelíbí radním v Moravské Třebové, ani dalším lidem z regionu. Turisté z Boskovic proto příští sobotu pořádají Pochod po dálničním tělese R43. Upozorní tak na problematiku a rychlostní silnice a její potřebu.

Rychlostní silnice R43 povede od Brna až k Moravské Třebové, kde naváže na komunikaci R35. „Silnice je pro náš region důležitá nejen z hlediska podnikatelských aktivit. Potřebujeme také, aby přišli do Moravské Třebové noví investoři,“ sdělil starosta Moravské Třebové Miloš Izák. Důležitá je pro město ale i silnice R35. „Blízkost dálnice je důležitá pro rozvoj regionu a pro naši průmyslovou zónu. Pro nás je rovněž potřeba, aby byla co nejdříve postavena i R35, která povede blízko Moravské Třebové. R43 na ni naváže u Borušova, což je od Třebové jen pět kilometrů,“ vysvětlil místostarosta Václav Mačát.

Některé úseky silnice R43 měly být už před třemi lety. Zatím ale nestojí ani metr nové silnice. Komunikace totiž dosud není technicky připravená. „Nejsou schválené zásady územního rozvoje,“ řekl Miloš Izák. Největší problémy s pozemky jsou na Brněnsku a v okolí města Kuřim. Na Moravskotřebovsku se o výkupu pozemků zatím jen mluví. Radní ve Třebové se domnívají, že potíže tady snad nebudou. Jenže… Stát bude muset kvůli stavbě R43 u Moravské Třebové vykoupit zemědělskou půdu, a to by mohl být velký problém. Ten řeší i u Litomyšle se soukromým zemědělcem Janem Vaňousem.

Urychlenou výstavbu rychlostní silnice žádají i boskovičtí turisté. V sobotu 3. září pořádají druhý Pochod po dálničním tělese R43. Vloni se ho zúčastnilo přes dvě stovky lidí. „Myšlenka projektu vznikla koncem minulého desetiletí při pravidelných turistických vycházkách v okolí nedokončené německé dálnice Vídeň – Vratislav. Vznikl nápad na uskutečnění pochodu po trase dálnice mezi Brnem a Moravskou Třebovou. Stávající silnice I/43 je přetížená a ne nadarmo se jí říká silnice smrti,“ sdělil Jaroslav Oldřich z klubu turistů v Boskovicích.

Pochod odstartuje v sobotu ve dvanácti městech. „Nově zavádíme start v jakémkoliv městě nebo obci v republice. Počítáme se třemi až pěti stovkami turistů,“ dodal Oldřich. Cíl pochodu je na výletišti u školy v Mladkově.

IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
VIERA PAVLASOVÁ