„Pochodu se zúčastnily zhruba dvě stovky lidí. A podpisů na petici za stavbu silnice jsme nasbírali o několik málo více. Podepisovali ji totiž i místní z Mladkova. Naštěstí bylo hezké počasí, takže se akce vydařila,“ uvedl dlouholetý člen Klubu českých turistů Jaroslav Oldřich z Boskovic, v jehož hlavě se myšlenka na pochod po dálničním tělese zrodila.

Kromě své kondice totiž mohli účastníci pochodu podpořit také stavbu léta plánované rychlostní silnice R43. Ta by měla vyřešit dlouhodobě neúnosnou dopravní situaci na nynějším silničním tahu I/43. „V letech 1939 až 1942 rozestavěli dělníci silnici jako plánovanou německou průchozí dálnici, která měla vést z Vídně do Vratislavi. A právě na tomto rozestavěném dálničním tělese by měla z velké části vést nová silnice R43. Proto jsme na něm také zvolili jednotlivé trasy pochodu,“ vysvětlil Oldřich.

Po rozestavěném dálničním tělese se v sobotu vydali hlavně příznivci turistiky. „Přestože byl pochod pořádaný pro stavbu silnice R43 a lidé tu měli možnost tuto stavbu podpořit podpisy na petici, byla to především akce turistů. Kromě Boskovických se k ní například přidali i lidé z turistických klubů z Moravské Třebové, Jevíčka i z Velkých Opatovic,“ dodal Jaroslav Oldřich.

Na rychlostní silnici netrpělivě čekají lidé ze Třebovska a Jevíčska. Měla by totiž odvést z měst těžkou dopravu, která například jezdí v Jevíčku i přes náměstí. Navíc by se díky ní mohla zlepšit i ekonomická situace regionu.

(ik, vlš)