Letohradský spolek Honorata přenese návštěvníky hradu Svojanov do doby nejvleklejšího válečného konfliktu v dějinách. „Určitě nebude chybět bitva. Dramatickou válečnou scénu doplní i další vystoupení, jako jsou šermířské potyčky nebo ukázky palných zbraní. Připravené jsou i tanečnice, bubeníci a mistr kat,“ uvedl vedoucí spolku Honorata Petr Kubíček.

Sobotní program na Svojanově zahájí princezna Arabela, tedy Jana Nagyová. Ta cestuje po hradech a zámcích, které se zapojily do akce Objevuj památky. „Hrady, zámky a další památky mám velmi ráda. Často je s rodinou navštěvuji a obdivuji jejich různorodou architekturu, zajímavé interiéry a sbírky. Ze všeho nejraději tam ale sním. Přemýšlím, kdo se tady v minulosti procházel, kdo tu seděl, a kochal se stejně jako já,“ uvedla herečka Jana Nagyová. Na Svojanově ji lidé potkají v sobotu v 11 hodin, kdy zahájí bitvu. "Milá návštěva odlehčí ponurou atmosféru válečné doby a soubojů. Bude také k dispozici návštěvníkům hradu, kteří se s herečkou budou moci pozdravit, nechat se s ní vyfotit nebo si nechají podepsat fotografii,“ řekl kastelán Svojanova Miloš Dempír.

Projekt Objevuj památky je určený pro nestátní památky, které se nejen v době covidu ocitly v těžké době. Herečka Jana Nagyová pomáhá s jejich propagací a putuje po Čechách. V Pardubickém kraji navštíví také hrad Košumberk v Luži a Centrum Bohuslava Martinů v Poličce.