VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tři králové vykoledovali letos víc než vloni

Svitavy – Tradiční Tříkrálová sbírka je u konce. Už čtrnáct let vždy v lednu ulice měst i obcí zaplaví děti a dospělí v kostýmech tří králů, aby s písní na rtech do kasiček vybírali příspěvky od štědrých dárců.

18.1.2014
SDÍLEJ:

Tři králové mají spočítáno. Dlouhé přípravy, tisíce a stovky dobrovolníků, zapečetěných kasiček, ale hlavně štědrých dárců, to je každoroční kolorit začátku ledna. Foto: Aneta Andrsová

Pokladničky malých koledníků už byly úředně rozpečetěny. Peníze vykoledované od dárců přesně sečteny. Nad výsledkem zajásalo srdce nejednoho charitativního pracovníka. V letošní Tříkrálové sbírce se podařilo vybrat víc peněz než v roce loňském.

Sbírka 
na Litomyšlsku

„V letošním ročníku se do sbírky zapojilo celkem osmdesát jedna skupinek. Přímo v Litomyšli pak koledovalo dvacet sedm skupinek. V přidružených obcích, jako jsou Kornice, Nedošín, Nová Ves, Pazucha a Pohodlí, vyrazilo do ulic šest skupinek. A v okolních obcích čtyřicet osm," vypočítala koordinátorka sbírky Lucie Šteflová.

Oproti loňskému roku o sedm skupinek víc koledovalo v ulicích a psalo nad dveře navštívených domů známá tři písmena K+M+B.  „Výtěžek, který tři králové nashromáždili do pokladniček, činí 372 778 korun. Znamená to navýšení proti loňskému výtěžku o 30 583 korun. Za čtrnáct let pořádání sbírky na Litomyšlsku jsme takový výnos ještě neměli," konstatovala Lucie Šteflová.

Šedesát pět procent vybrané částky se vrátí litomyšlské charitě.  Částka bude použita na zakoupení nového automobilu pro sestřičky z charitní ošetřovatelské služby.

„Auto bude označené logem Tříkrálové sbírky 2014, takže všichni dárci jednoduše rozpoznají, na který automobil letošní rok přispívali. Dále bude část peněz použita na podporu Dobrovolnického centra a na vytvoření fondu pro sociálně slabé rodiny s dětmi," prozradila koordinátorka sbírky.
Částkou 213 153 korun do celostátní sbírky přispěla Farní charita Dolní Újezd.

Dařilo se 
také v Poličce

Čtyřicet pět pokladniček už bylo rozpečetěno i v Poličce. „Tříkrálové skupinky vybraly na území města Poličky v sobotu 11. ledna přesně 165 855 korun. Je to o téměř dvacet tisíc víc než loni," řekla tisková mluvčí města Polička Naděžda Šauerová.

Podle informací mluvčí města bude příspěvek použit například na činnost Občanské poradny, na rozvoj Domácí hospicové péče v regionu nebo na provoz Nízkoprahového denního centra pro bezdomovce, kde rok od roku návštěvnost, a tím i jeho potřebnost  narůstá. „Částečný příspěvek jde i na auto pro Šanci pro rodinu, terénní službu pomáhající sociálně slabým rodinám s dětmi, která se rovněž stále rozrůstá. Dále je to finanční podpora Přímé pomoci potřebným na Poličsku a také bude poskytnuta humanitární pomoc pro Indii, kde Diecézní charita Hradec Králové, pod níž spadá i Oblastní charita Polička, zajišťuje řadu humanitárních aktivit," doplnila Naděžda Šauerová.V rámci celé poličské charity tři králové tento rok vykoledovali celkem 576 892 korun.

Svitavští koledníci nezaháleli

Farní charita Svitavy vypravila do ulic osmdesát devět skupinek se zapečetěnou pokladničkou. Obsah všech kasiček dohromady tvořil částku 387 574 korun. K radosti charity jistě přispělo, že celková částka je oproti loňskému roku o více jak čtyřicet jedna tisíc vyšší, než v minulé Tříkrálové sbírce. Do Svitav se vrátí padesát osm procent vybrané částky.

„Letošní výtěžek chceme využít na přímou pomoc rodinám v sociální nouzi a na zvýšení dostupnosti pečovatelské služby ve Svitavách a okolních obcích," sdělila ředitelka svitavské charity Blanka Homolová. S ohledem na navýšení zájmu o pomoc charitní pečovatelské služby zamýšlí v charitě pořídit automobil upravený na přepravu osob na invalidním vozíku. „Část finančních prostředků na tento vůz jsme získali z Tříkrálové sbírky 2013 a z programu Výboru dobré vůle  Nadace Olgy Havlové," doplnila Blanka Homolová.

Úspěšní i v Moravské Třebové

My tři králové jdeme k vám… zpívalo i sto osmnáct skupinek koledníků, které vypravila do ulic  charita v Moravské Třebové. Do jejich kasiček dárci dohromady přispěli částku 418 094 korun. Lidé na Moravskotřebovsku byli štědřejší o více jak dvacet sedm tisíc oproti sbírce konané v loňském roce.
„Největší část výtěžku půjde na přímou pomoc sociálně slabým rodinám, centrum humanitární pomoci, pomoc lidem se zdravotním postižením a pomoc při mimořádných událostech," sdělila Ludmila Dostálová, ředitelka Oblastní charity v Moravské Třebové.

Pomáhala 
celá republika

V České republice operují dvě arcidiecéze a šest diecézí, v rámci kterých probíhají sbírky oblastních charit. Podle údajů celorepublikového sčítání obsahu pokladniček ještě nejsou sečteny všechny z 19 288 pokladniček. Poslední informace hovoří o tom, že je dosud sečteno sedmdesát osm procent z nich a prozatím se celková suma vyšplhala na 63 799 626 korun.

K celkové částce přispělo také několik  koncertů.

Všem, kdo do kasiček tří králů přispěli, patří velké poděkování. 

Autor:

18.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Jeviště je nachystáno pro sportovní šlechtu

Videosouhrn Deníku – 20.–21. ledna 2018

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Důležitý skalp. Tuři v koncovce urvali vítězství

Svitavy /KOOPERATIVA NBL/ – Skupina A1 se znovu přiblížila. V našlapaném pořadí nejvyšší soutěže má sobotní svitavská výhra mimořádně vysokou cenu. Dramativkou bitvu rozsekli Dekstone Tuři v samotném závěru.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Svitavy - Díky vstřícnosti svitavské porodnice vám na našich stránkách pravidelně přinášíme fotografie nově narozených miminek.

Vytvořili jsme tým, který táhne za jeden provaz

Svitavy /ROZHOVOR/ – Šéf okresního fotbalu okomentoval dění na nedávné Valné hromadě FAČR a svůj první rok ve funkci předsedy Výkonného výboru OFS.

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>