Lékaři a sestry zlitomyšlské nemocnice si včera procvičili, jestli se dokážou rychle a spřehledem zachovat vsituaci, že se stane nehoda světším počtem raněných. Po půl jedné bylo ohlášené neštěstí sdeseti raněnými. Kmonobloku přijela rychlá záchranná služba. Zdravotnický personál už měl nachystané cedulky pro třídění pacientů. Na příjem zraněných čekal také primář chirurgie Jan Vlach a další lékaři, kteří si jednotlivé případy přebírali.

Lékaři a zdravotní sestry litomyšlské nemocnice si včera po poledni vyzkoušeli, jestli jsou připraveni na hromadné neštěstí. Vdnešní době se může stát kdykoliv, protože přes město vede frekventovaná silniceI/35.

Několik minut po půl jedné přijali vnemocnici oznámení ohromadné nehodě vokolí Litomyšle. Rychlá záchranná služba měla přivézt deset osob srůznými typy zranění. „Bylo jich více než sedm, proto primář chirurgie Jan Vlach spustil traumatologický plán. Tím pádem se začal rozvíjet systém, kdy jsme uvolňovali příjezdové cesty do nemocnice až kmonobloku. Přivolali jsme lékaře, kteří řídili třídění pacientů. Zjišťovali jsme kapacitu jednotlivých oddělení,“ vysvětlil ředitel nemocnice Libor Vylíčil. Zdravotníci kontaktovali rovněž ARO, krevní banku a laboratoře. Vše probíhalo tak, jako kdyby se opravdu stalo neštěstí. „Většinou se takové případy nestanou vběžné pracovní době. Jsou proto vytvořené postupy, aby každý člověk hned věděl, co má dělat,“ dodal ředitel. Naposledy se litomyšlští lékaři do takové situace dostali před deseti lety. Tehdy záchranáři zasahovali ukolize tří autobusů, kde bylo dvacet raněných dětí. Traumatologický plán ale ještě tehdy lékaři neměli.