Město by chtělo investovat do nutných oprav svého majetku, ale chybí mu peníze. Jen stěží se mu daří majetek udržovat. „Rozpočet letos počítá s opravami za 28 milionů korun, odhadem bychom potřebovali zhruba 63 milionů korun," řekl místostarosta Moravské Třebové Václav Mačát.

Stotisícová údržba

Letitým problémem je v Moravské Třebové bývalé dětské oddělení nemocnice, kterou město odkoupilo od Pardubického kraje. Původně chtělo budovu přestavět na kongresové centrum. Nevyšlo to, stejně jako záměr odprodat ji zájemci k přestavbě na domov pro seniory. „Budova je zakonzervovaná a město stojí minimální údržba sto tisíc korun ročně," sdělil místostarosta Mačát.

Ve městě chátrá také bývalý internát střední zemědělské školy. V přízemí zatím funguje tiskárna. „Uvažujeme o prodeji, je to rozsáhlý objekt, rekonstrukce by stála miliony," odhadoval moravskotřebovský místostarosta.

Tržnice ustoupí

Chátrá rovněž bývalá tržnice a bytový dům vedle ní. „Nejspíš je odstraníme. Necháme vypracovat studii, co by na uvolněném místě mohlo vzniknout," informoval Václav Mačát. Hovoří se o parkovišti a menším parku. Problém naopak městu nedělá bývalá speciální škola v Nové ulici , kterou získalo od Pardubického kraje. Ta už změnila majitele. Společnost Alzacare z Ústí nad Orlicí budovu zrekonstruuje na zdravotní zařízení pro lidi s Alzheimerovou chorobou. „Prodali jsme ji za čtyři miliony korun. Po přestavbě v ní ubytování najde až šest desítek klientů," vysvětlil starosta Miloš Izák. Přestavba by měla začít ještě letos, dokončena bude v příštím roce.

Chybí na opravy

Město ještě letos počítá s obnovou městské kanalizace. Do opravy investuje pět milionů korun. „Potřebovali bychom čtyřikrát více," přiznal místostarosta Mačát. Na rekonstrukce chodníků a silnic si radnice vyčlenila dvacet milionů korun. Je to podle odhadu o pět milionů korun méně, než je ve skutečnosti potřeba. Stejná situace je i u oprav mateřinek a základních škol. Do nich investuje místo patnácti jen necelé dva miliony korun.