Měl by z něj vzniknout pavilon pro nemocné Alzheimerovou chorobou. Prodej budovy a pozemku už schválili zastupitelé.

Pojistka

Město nyní připravuje vlastní návrh smlouvy. „Hlavní podmínka je, aby budova sloužila k deklarovanému účelu. Máme obavy, aby tam nevznikla například ubytovna pro nepřizpůsobivé občany," uvedl místostarosta Václav Mačát. Radní zřejmě převedou budovu s pozemky na nového majitele až po kolaudaci pro sociální a zdravotnické služby a chce mít i předkupní právo.

Smlouvu projednají zastupitelé v prosinci. Firma Bohemia Stavby spolupracuje s občanským sdružením, které už zařízení pro nemocné s Alz᠆heimerovou chorobou provozuje v Samopších na Kutnohorsku. Podle předložené studie by v zařízení v Moravské Třebové mohlo být až šedesát klientů z širšího regionu. 
Starat by se o ně mělo asi čtyřicet ošetřovatelek, zdravotních sester a dalších pracovníků.

Moravská Třebová také už několik let nabízí pro sociální či zdravotnické účely budovu po bývalém oddělení dětské nemocnice ve Svitavské ulici. Ta ovšem vyžaduje výrazně vyšší investice než poměrně zachovalý objekt po speciální škole. Jen údržba město stojí sto tisíc  korun ročně. Radnici oslovila společnost Ambeat Health Care s tím, že by objekt využila rovněž pro nemocné Alzheimerovou chorobou. Lokalita by se však musela oplotit a veřejnost by ji již nemohla využívat, což by bylo podle vedení radnice škoda.

Navíc by v Moravské Třebové existovala dvě podobná zařízení, proto nabídku společnosti odmítlo. „Rádi bychom tam viděli něco, co by sloužilo také obyvatelům města. Ať už by tam vznikl park nebo nějaké služby,"  dodal Václav Mačát.

(ik, čtk)