Trasa vedení velmi vysokého napětí by přece mohla vést i jinou cestou, než plánujete. Přesně to si vyslechli od Borovanů na debatě o plánované výstavbě ramene pro lepší zásobování měst a obcí elektrickou energií představitelé kraje, státu, místní samosprávy i společnosti ČEZ Distribuce.

Na schůzce s nimi se však obyvatelé obce na Poličsku doslechli nepříjemnou zprávu – trasa už je daná a s projektem už lze hýbat jen v minimálním manévrovacím prostoru. „Pokud by se mělo jednat o přesunu celé trasy, takové jednání v tom případě mělo proběhnout před šesti lety," krčí rameny starostka Borové Lenka Tlustá. Projekt vedení drátů velmi vysokého napětí vedoucí koridorem „pětatřicítky" je ve fázi, kdy už by se mělo být zahájené územní řízení.

Emoce stranou

Ani za to však občané nepeskovali politickou garnituru. Smíření s tím, jak se situace má, chtěli alespoň informace o tom, jakým způsobem se bude postupovat a co stavba bude obnášet. Většina z nich už snad s výstavbou bude souhlasit. „Nám to nijak nepřekáží. Nedělá to žádný rachot. Jen to nevypadá esteticky krásně, to je jediná chyba," uvedl jeden z Borovanů, který si nepřál být jmenován. Podobně se k tomu postavili i další lidé. Emoce tentokrát sálem nebublaly. „Rozhodně nebudeme bojkotovat žádnou stavbu. Není to v zájmu obce ani lidí," dodala Tlustá.

Obě strany spolu jednaly fér – spousta záležitostí se vyjasnila a řekla nahlas. „Od počátku jednání jsem chtěl zapojit vedení obce, ale i samotné občany, aby bylo možné co nejvíce komunikovat a včas řešit sporné body. Jsem přesvědčen, že tyto body společně vyřešíme, jelikož toto setkání jistě nebylo poslední.," dodal hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Zástupci ČEZ Distribuce totiž přislíbili, že nešlo o poslední jednání v Borové. Podle všeho se pokusí vyvolat další schůzku.