Několik lidských životů vyhaslo na křižovatce u benzinové čerpací stanice Slovnaft. V místě je přitom dobrý rozhled. Problém je jinde. Řidiči riskují a zbytečně spěchají. Na silnici I/35 projedou denně tisíce aut a někteří řidiči opravdu hazardují. Po loňské smrtelné nehodě staršího muže ve favoritu došlo na křižovatce ke změnám. Přibylo nové značení a platí tady snížená rychlost. Zabralo to. Od té doby tu nikdo nezemřel, ale vážné nehody se tu přesto stávají. Vloni zde policie vyšetřovala osm nehod. Letos zatím jen jednu.

Poslední vážná nehoda se u Slovnaftu stala letos v dubnu. Tehdy se tu srazila dvě vozidla. Při kolizi byly zraněny dvě osoby těžce a jeden člověk lehce. Raněné dokonce transportoval vrtulník. Příčinou srážky bylo podle policie nedání přednosti v jízdě. Řidič vozu Dacia vyjížděl ze Svitav na hlavní silnici směrem na Moravskou Třebovou. Nedal ale přednost automobilu Opel Corsa a došlo ke střetu. Tehdy naštěstí nikdo nezemřel. Takové štěstí ale neměl vloni muž ve favoritu. Devětasedmdesátiletý invalidní důchodce, řidič Škody Favorit, přehlédl cisternu ve směru od Litomyšle. Najel přímo pod její kola. Na stejném místě zahynula začátkem minulého roku důchodkyně na bicyklu. Čtyřiasedmdesátiletá cyklistka ze Svitav nedala na silnici přednost autu Mercedes Benz a z boku do něj narazila. Po převozu do nemocnice zemřela.

Po tragédiích došlo na kritické křižovatce ke změnám. Rychlost se na průjezdu křižovatkou snížila na sedmdesát kilometrů v hodině. Přibylo i výrazné vodorovné značení. Řidiči navrhují, aby tady Ředitelství silnic a dálnic postavilo kruhový objezd. S tím se ale nepočítá, protože stávající křížení silnice I/35 s komunikací I/43 v Lačnově je dočasné. Počítají se stavbou obchvatu Svitav. „Kruhové křižovatky se mimo obce navíc nedělají. Brzdily by provoz. Rychlostní komunikace R35 odvede z problémového místa tranzitní dopravu a provoz se tak zklidní,“ uvedl David Švec, vedoucí dopravního inspektorátu Policie ČR ve Svitavách .

Víte o nebezpečných křižovatkách v okolí vaší obce nebo někde ve svitavském okrese? Napište nám:iveta.nadvornikova@denik.cz