Nebylo by to září v Litomyšli bez přehlídky svatebních kytic a modelů v podání šikovných studentů zahradnických oborů. Čtvrteční akce, jejíž přípravou se studenti zabývali od začátku září, byla původně plánovaná v Klášterních zahradách. Deštivé počasí ale organizátory donutilo show přesunout na zámek. „Stěhování pro nás nebylo velkou komplikací. Jenom nás mrzelo, že se někteří o změně místa dozvěděli na poslední chvíli a třeba jim něco uteklo," říká Eva Klabanová, učitelka floristiky. Obavy nebyly na místě. Nádvoří a arkády litomyšlského zámku byly plné zvědavých diváků.

Letošní ročník nesl podtitul Rok na vsi. Ukázky staročeských tradic a krojů tak doplnily květinové kostýmy znázorňující kapustu, Morenu, seno nebo Tři krále, které vytvořili pro show studenti druhých ročníků.

Hlavním lákadlem ale byla přehlídka svatebních květin a šatů. V práci studentů třetích a čtvrtých ročníků se snoubila tradiční vazba s tou extravagantní, kdy diváci mohli obdivovat svatební kytici ve tvaru kabelky, vodopádu nebo dokonce věnce. „Většina nevěst je spíše konzervativní, ale my chceme ukázat, že svatební kytice nejsou jen o kulaté biedermeierce. Posláním naší show je předvést, co všechno svatební floristika může nabídnout," vysvětluje Eva Klabanová.

Její slova o konzervativně smýšlejících nevěstách potvrzuje i Lenka Sedláčková, jedna z čtvrtečních „nevěst", která nesla výraznou dlouho kytici nazvanou žezlo. „Na mě je ta kytice moc barevná a křiklavá. Na svou svatbu bych chtěla spíš klasiku, třeba převislou z růží," podotýká Lenka Sedláčková. Přesně takovou představila divákům maturantka Kateřina Březinová, jedna z autorek kytice a také zastánkyně klasiky. „Takhle by vypadala kytice, kterou bych chtěla nést na své svatbě," tvrdí Kateřina Březinová. Autorky se k této vazbě nechaly inspirovat na internetu. „Nejtěžší na vázání bylo vatičkování a vytvoření konstrukce, která je celá z drátků," popisuje kytici Kateřina Březinová.

Zatímco mezi oslovenými studentkami panovala shoda, jinak tomu bylo mezi diváky. „Určitě bych si vybrala nějakou extravagantní kytici. Líbila se mi například ta ve tvaru oranžového půlměsíce," říká divačka Klára Šponarová. Co žena, to jiný názor. „To já bych naopak chtěla klasiku, takovou romanticky laděnou," odporuje jí její kamarádka Simona Ličková. Obě jsou absolventkami zahradnické školy, a proto se se zájmem přišly podívat na práci svých nástupců.

Loňský ročník představil extravaganci nejen v květinové vazbě, ale i ve svatebních šatech. Letos naopak měly všechny nevěsty šaty spíše tradiční bílé, výjimkou byly zlaté. „Šaty máme naše školní, darovala nám je jedna svatební agentura," uvádí učitelka Eva Klabanová. Stejně tak i většinu květin pěstují přímo ve škole. „Výjimkou jsou třeba růže nebo orchideje, které kupujeme. Snažíme se tak, aby studenti přišli do styku s různorodým materiálem a uměli s ním pracovat," upřesňuje Eva Klabanová.

JITKA ŠTEFLOVÁ