Přesto se vrací zvyky, které přitahují ztracenou pozornost zpátky. „Na některé obyčeje jsme už dávno zapomněli. Málokdo si uvědomuje, že existovala i květná neděle. Týden předtím byla neděle smrtná, kdy se vynášela smrtka," přibližuje například jeden za všechny Renata Kmošková z Regionálního muzea v Litomyšli.

Easter Eggs ne

Vynášení Moreny bývalo doménou především na vesnicích. „Ohlašoval" se jím také příchod jara a léta. V posledních letech však i taková událost ustupovala do pozadí. Součást svátku se však vrací na své místo, které zaujímala už kdysi.

„Začíná se to zase obracet k lepšímu. Změny v takových sekvencích přináší i doba. Na některé dávné zvyky nám v této uspěchané době nezbýval čas. Pomalu se vracíme k dřívějšímu koloběhu. Vždyť i pro děti je důležité, aby si samy zkusily vyrobit rukama a zapojily se," poznamenala Renata Kmošková.

Barvení vajíček, jejich otírání špekem kvůli správnému naleštění a nablýskání pro koledníky už je zase v kurzu. Stejně tak táhne pletení pomlázek. Jen je ještě třeba vrátit muže s pomlázkou do ulic. A stejně tak ženy do jejích domovů. V poslední době se totiž stává, že mladé slečny dají přednost raději výletu, než zdravému vyšlehání a legraci s přáteli. A nebo poobědní obchůzce s kýblem vodu v rukou.
Co bylo v posledních pěti letech daleko větších doménou, to byl příchod americké podoby Velikonoc. Namísto klasického pochodování ulicemi raději menší „hlavolam" pro děti – pracné a pečlivé uschovávání vajíček na zahradě a jejich následné hledání. „Je však každopádně správné udržovat naše tradice. Mají své místo a lidé chtějí mít zpátky i zvyky našich prababiček, kdy se věci dělaly úplně jinak," dodává Renata Kmošková. Dříve se navíc používaly k domácí výzdobě především slaměné doplňky, z nichž se vytvářely slepice, beránci a další domácí zvěř. Jednoduchost a krása je dnes zase populární. Dnes se klade důraz také na originální vyzdobené kraslice zasazené do mozaiky s mašlemi a dalšími ozdobnými prvky.

Jiný podtext

Velikonoce měly v dřívějších dobách nejen náboženský, ale i společenský rozměr. Kromě jiného to byl za dávných dob také jeden z prostředků pánů, jak oslovit ženu. Šlehání na zdraví totiž mívalo také lehce erotický a laškovní podtext.