Sousední města na Orlicku se mohou pochlubit svým výletním místem, cílem rodinných (nebo i jiných) procházek. Choceň má své Peliny, Vysoké Mýto Vinice, Ústí nad Orlicí Andrlův Chlum. Česká Třebová hned dvě – poutní místo Hory a Kozlovský vrch. Právě tam se dnes podíváme.
Na kopci nad Kozlovem byla v roce 1929 postavena triangulační věž. Podobných se stavělo z důvodů zeměměřičských prací v té době víc, ale o tuto se od počátku dobře staral i českotřebovský klub turistů. Stala se tudíž současně i rozhlednou.

Ve všech publikacích a průvodcích se uvádí, že sloužila jen deset let, protože ji v roce 1939 zničil zásah blesku. Já jsem naprosto přesvědčen, že když jsem tam byl jako malý kluk krátce po válce – po té druhé světové, prosím pěkně – na výletě s rodiči, tak na kopci ještě něco takového stálo. Bylo to mé první, možná osudové, setkání s rozhlednou, a to bych si určitě nevymyslel. Tak nevím… Faktem je, že pak už tam dlouhá léta žádná rozhledna nestála.

Od roku 1936 funguje na Kozlovském kopci turistická chata s restaurací a ubytováním. První přístřešek byl postaven již čtyři roky předtím. V dalších letech byl pak dobudován do dnešní podoby. Zažila léta slávy, zejména v osmdesátých letech za výtečného chataře a noblesního hostinského pana Rotrekla, i roky stagnace. V poslední době byla zrenovována. Poskytuje i možnost letního posezení a bývá zde plno v každém ročním období. Je tomu tak díky turistickým a v zimě lyžařským terénům a v neposlední řadě díky rozhledně.

Tu postavila telekomunikační firma v roce 2001 za vydatné spolupráce Městského úřadu v České Třebové, který dal souhlas s výstavbou s podmínkou, že věž bude sloužit i jako rozhledna. Kopec má nadmořskou výšku 601 metrů, celá věž se tyčí do výše 55 metrů. Vyhlídková plošina je dvaatřicet metrů nad zemí. Výhled je na Jeseníky, Orlické hory, k nám na Svitavsko, Litomyšlsko i oblast Českomoravské vrchoviny za Poličkou. Samotná Česká Třebová však celá vidět není, zčásti ji zakrývá les. Otevřeno je v hlavní sezoně denně, mimo ni o víkendech.

Z nádraží ve Třebové nahoru vede čtyři kilometry dlouhá červená značka. Dobře dostupná je i od nás. Při cestě vlakem ze Svitav je možno vystoupit už na zastávce Semanín a dojít tam přes Psí kuchyni a Zlatou studánku. Z Litomyšle vede poslední část dálkové červeně značené Jiráskovy horské cesty přes Strakov, lze tam dojít i přes Kozlov a Pazuchu. Doporučuji i návštěvu nedalekého letoviska Hory nad Českou Třebovou. Pak je možno dojít i k autobusovým zastávkám ve Třebové „U Lenina“ nebo nahoru na Zhořský kopec. Možností je mnoho.

ZDENĚK VANDAS, Litomyšl

Příště o Bramberku a pátrání po záhadně zmizelém turistovi