Horní les, nacházející se bezprostředně za hranicemi svitavského okresu, je se svými 774 metry nadmořské výšky nejvyšším vrcholem Svratecké hornatiny. Jeho vrchol byl proto tím pádem středem zájmu zeměměřičů a trigonometrů od nepaměti. Je doloženo, že triangulační věž s názvem Rakušanka (na dobovém snímku) tam stála už v roce 1918. Tedy ještě za dob Rakouska-Uherska, jak jméno ostatně dokládá. Další měřičská dřevěná věž sloužila k výhledu v letech 1936 až 1954 a ta třetí v pořadí od roku 1969 do roku 1974. Tehdy se pod náporem vichru zlomila a zřítila se.

V roce 2001 došlo k dohodě firmy Eurotel s obecním úřadem v Rovečném o postavení kovové víceúčelové věže. Slavnostní otevření se konalo 19. dubna 2002, kdy poprvé mohli vystoupat na její vrchol také zájemci o daleké výhledy. A ty tam opravdu jsou! Věž patří mezi nejvyšší tohoto typu. Měří od patky až nahoru 59 metrů, přičemž vyhlídkový ochoz je ve výšce 38 metrů nad zemí. Dostanete se tam po 201 schodech a už ten samotný výstup je docela solidním sportovním výkonem. Odměnou jsou výhledy na Českomoravskou vysočinu se Žďárskými vrchy, na opačné straně na Jeseníky s Králickým Sněžníkem, na severu v případě dobrých rozhledových podmínek zahlédnete i Krkonoše se Sněžkou. Vstup na rozhlednu je volný, tedy zdarma, od půlky dubna do poloviny října.

Z Bystrého se musíte nejprve nějak dopravit do tři kilometry vzdálených Nyklovic a odtud vede na vrchol Horního lesa modrá turistická značka. Nejprve polní cestou a pak lesem pěkně vzhůru. Převýšení není však nijak závratné, něco málo přes sto metrů. Z opačné strany od Rovečného tam můžete použít značku červenou a protože obec leží o sto metrů níže než Nyklovice, je to o něco náročnější. I pro cyklisty vede z Nyklovic stezka, jinou cestou, s odbočkou na vrchol.

Víme o rádoby zkušeném turistovi, který tam nedávno tak trochu zabloudil. Usoudil, že z Nyklovic to bude poněkud pohodlnější právě po té cyklostezce. Což o to, bylo, avšak přehlédl onu odbočku nalevo k vrcholu. Když mu bylo divné, že jde na rozhlednu najednou s kopce, ohlédl se, spatřil ji a musel se vracet více, než by bylo zdrávo. Kdo to tam zná, ví. Odjinud při cestě z Rovečného není věž vidět. Ano, i mistr tesař se utne, nejen turista…

Zakončíte-li túru v Rovečném, můžete se občerstvit například v příjemném penzionu U Lípy, popřípadě se tam i ubytovat. Pokoje mají sympatická pojmenování, například Nebe, Peklo, Ráj, či pokoje Jarní, Zimní a Letní. Odpočinek po absolvování devíti kilometrů (Bystré-Nyklovice-Rovečné) horským terénem přijde jistě vhod.

Příště: Rozhledna Krasín

Zdeněk Vandas