Touha vidět dál, až za obzor, je naší bytostnou potřebou. Musíme proto čas od času vylézt ze svého dolíku a vystoupat na rozhlednu.

Možná, že právě tak uvažovali na přelomu let 2001–2002 představitelé tehdy nového Sdružení obcí Toulovcovy maštale. A postavili na Jarošovském kopci u Budislavi rozhlednu, první ze tří podobných v této turisticky přitažlivé oblasti. Je vysoká šestnáct metrů a má dvě vyhlídkové plošiny. Na každou z nich vede po třiceti schodech.

Rozhledna je dokladem toho, že ne vždy musí stát na vysokém kopci. Z Budislavi, už tak dost vysoko položené, se na kótu 539 metrů dá dojít takřka po rovině.

Slavnostní otevření se uskutečnilo 11. května 2002 a rozhledna byla pojmenována po bájné postavě rytíře Toulovce z Třemošné (dnes součást Sebranic). Stejně tak, jak známo, se dlouhá léta nazývá blízká oblast skalního města, tedy Toulovcových maštalí.
Výhled z rozhledny nabízí pohledy na krajinu za Litomyšlí, k Poličce, na druhou stranu k Vysokému Mýtu nebo k lesům směrem na Vysočinu. Když máte štěstí na dobrou viditelnost, zahlédnete na obzoru hradbu Orlických hor nebo i Krkonoš.
Přístupová cesta je jednoduchá, vyhlídková věž stojí přímo u silnice. Dá se k ní však vystoupat i od červené značky, vedoucí z Budislavi do skal. Možná by stálo za to k ní od skalního útvaru Panský stůl vyznačit odbočku.

Vstupné na rozhlednu se platí vedle v chatce s obsluhou. Otevřeno je v červnu a o prázdninách denně kromě pondělí, v dubnu a v září o víkendech. Připravte si dalekohled a neváhejte, sezona už začala! ZDENĚK VANDAS, Litomyšl