Poblíž se nachází hranice tří krajů, Pardubického, Jihomoravského kraje Vysočiny. V sousedství je městečko Olešnice na Moravě, nad kterým stojí další rozhledna, kterou v našem seriálu navštívíme. Nachází se v nadmořské výšce 688 metrů na vrchu Kopaniny, po němž dostala také své jméno.

Otevřena byla před pěti lety, a to v roce 2004. Nejedná se ale o žádnou honosnou věž. Plní ovšem svůj hlavní účel, to jest dobrý výhled. Je to šestiúhelníková dřevěná stavba s pěknou červenou stříškou. Vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce devíti metrů a vedou na něj železné žebříky. Vyhlídka je součástí lyžařského areálu se dvěma vleky, sjezdovka je dlouhá zhruba půl kilometru s převýšením dobrých sto metrů. K rozhledně je možno se z Olešnice dostat dvěma směry. Oba jsou od náměstí vyznačeny. Vhodné je použít cestu nejprve zleva poblíž hřbitova, načež se od rozhledny vrátit trasou kolem lyžařského areálu. Do města pak přijdete z opačné strany. Celý tento malý okruh měří necelých pět kilometrů. Odměněni budete výhledem zejména na sever a východ směrem za samotnou Olešnici. Za příznivého počasí a dobrých rozhledových podmínek můžete na severovýchodě zahlédnout také vzdálené vrcholky Jeseníků.

Vyznavači kol mohou případně pokračovat po cyklostezce nějakých sedm kilometrů navíc na Zelenkův kopec u obce Ústup k další rozhledně. Ta je o dva metry nižší a jedná se o stavbičku ze stejné „líhně“, jako je ta, co stojí na Kopaninách. Kdo z turistů toho bude mít už tak akorát, jistě přivítá občerstvení v sympatickém hotýlku Závrší na olešnickém náměstí.

Nám od Poličky či Svitav je možno při zpáteční cestě doporučit zastávku ve zmíněném Trpíně, kterému vévodí pěkný kostel svatého Václava z roku 1683. Trpín mimo jiné v roce 2003 vyhrál soutěž o nejhezčí vesnici Pardubického kraje. V nedalekém městečku Bystré, jak známo, natáčel v roce 1968 režisér Vojtěch Jasný film „Všichni dobří rodáci“, který se v dalších čtyřiceti letech stal filmem takříkajíc trezorovým. Málokdo ale ví, kromě trpínských rodáků, že se některé scény natáčely právě rovněž v Trpíně, konkrétně v tamním hostinci U Kozáků.

Když zbyde na výletě čas, zastavte se tady, nebudete určitě litovat!

Zdeněk Vandas,Litomyšl

Příští díl seriálu o rozhlednách: Špice rozhledny na Pradědu, nejvyšší pevný bod v České republice.