Severovýchodní výběžek Českomoravské vrchoviny jižně od Chrudimi zůstával dlouhá léta bez pořádné rozhledny. Až v roce 2001 začala jednání mezi operátory mobilních telefonů a zástupci Chráněné krajinné oblasti Železné hory. Ti požadovali, aby projektovaná věž nenarušovala ráz krajiny a prosadili, že tři zainteresované firmy umístí svá zařízení pro pokrytí mobilního signálu na tento jediný stožár.
Nejvhodnějším místem se ukázal být Zuberský kopec v nadmořské výšce 615 metrů. Obecní úřad městysu Trhová Kamenice, na jehož katastru se lokalita nachází, si dal podmínku, aby věž sloužila také jako rozhledna. A nejvíce chvályhodné je to, že kovová konstrukce se zcela vymyká stavbám, které na našich kopcích v posledních letech rostly jako z vody a jsou si velmi podobné. Příhradová konstrukce je v dolní části do výšky sedmnácti metrů kryta dřevěným opláštěním. Lomené schodiště pokračuje dalších dvaadvacet výškových metrů volným prostorem na vyhlídkovou plošinu. Anténní nástavba dovršuje celkovou výšku věže na padesát pět metrů nad zemí. Právě moment, kdy při výstupu přecházíte ve výšce sedmnácti metrů z krytého do otevřeného prostoru je velice zajímavý a není to skutečně nic pro slabší povahy. Kdo trpí závratí, ten tam může mít opravdu trochu problémy. Výhled je nahoře ovšem velmi přitažlivou záležitostí. Severozápadně vidíte Železné hory, na jih pak Žďárské vrchy, při pohledu na severovýchod za dobrých podmínek pásmo Orlických hor. A máte-li štěstí na viditelnost opravdu dokonalou, pak severním směrem se vám nabídnou i vrcholky vzdálených Krkonoš.

Výstavba věže se uskutečnila od února do konce dubna roku 2004. Pro veřejnost byla vyhlídková plošina otevřena 5. června 2004. Nahoru si vyšlápnete celkem 182 schodů. Otevřeno je o prázdninách denně kromě pondělí do 10 do 17 hodin. V květnu, červnu a září pak jen o víkendech. Toto omezení lze považovat tak trochu za jedinou vadu na kráse. Dole vám vstupenku za velmi rozumných deset korun prodá milá a příjemná slečna z Obecního úřadu Trhová Kamenice, provozovatele rozhledny. A jak se tam dostat? Není to od nás zase tolik z ruky. Z dobře dostupného Hlinska je to přece jen pár kilometrů, autem se dá dojet až k rozhledně, která stojí hned vedle silnice směrem na vesnici Hlubokou. Pěšáci a cyklisté si na malebném náměstí, které je v Trhové Kamenici mírně do kopečka, najdou zelenou turistickou značku a ta je dovede po dvou kilometrech na místo. Cesta je ovšem poněkud strmější, jak už to u rozhleden bývá.

Zdeněk Vandas