Po zdražení plynu se lidé vracejí k vytápění tuhými palivy. Začínají je využívat i ti, kteří mají doma zavedený plyn. Většinou topí dřevem, uhlím a koksem, ale někde pálí také domovní odpad. Chtějí ušetřit. Z komínů potom vychází nepříjemný kouř a obtěžuje lidi v okolí.

V okrajové části Poličky žije v řadovém domku muž. Ten podle sousedů zatápí vším, co má po ruce. „Někdy nemůžeme ani pořádně dýchat nebo vyvětrat. Je mu úplně lhostejné, co pálí. Ať jsou to staré hadry nebo plasty. Již jednou jsme se sousedy sepsali petici. Lidé z úřadu mu ale jen pohrozili a dále se nikdo o nic nestará,“ stěžuje si žena z Poličky, která si přeje kvůli sousedským vztahům zůstat v anonymitě.

V takovém případě lze postupovat podle zákona o ochraně ovzduší. Občana, který tento zákon poruší, čeká přestupková komise. „Podobné chování kvalifikujeme jako přestupek. Je však velmi obtížné lidem dokázat, čím doma topí. Dotyčný může mít totiž závadu na komíně,“ vysvětluje Jiří Coufal z odboru životního prostředí v Poličce.

Pomůže domluva

V Květné u Poličky ještě nemají zavedený plyn. Lidé tu topí převážně dřevem. „Někdy se stane, že někdo zatopí odpadem. Když přijdeme na to, že dotyčný přikládá do kotle, co nemá, nejprve ho upozorníme. Pokud to nepomůže, pozveme si ho před komisi. Když někomu pohrozíme, dá si říct a domluva většinou stačí,“ uvedl starosta Petr Škvařil. Podle něj se to stává hlavně v případě, kdy se člověk dostane do špatné finanční situace a potřebuje ušetřit. V kotli si pak zatopí čímkoliv. V takových případech problém řeší v Květné domluvou.

Většina obcí ve svitavském okrese ale nemá potíže s tím, že by občané pálili ve svých kotlích, co jim „přijde pod ruku“.

Bělá nad Svitavou patří mezi obce, kde vytápí domácnosti plynem, a to asi sedmdesát pět procent. „V minulosti se stávalo, že jsme čas od času takový problém měli. Od té doby, co je Bělá plynofikovaná, podobné případy téměř neregistrujeme,“ sdělil starosta Jiří Jílek. V Rozhraní má zavedený plyn devadesát devět procent domácností. Starosta obce lidi chválí. „Děkuji občanům, že se v tomto směru chovají velmi slušně. Naštěstí nic takového nemusíme řešit,“ tvrdí starosta Zdeněk Hasoň. Kdyby takový případ nastal, s hříšníky si prý poradí sami.

Zdá se, že lidé se většinou chovají ukázněně a snaží se chovat ohleduplně k životnímu prostředí.