Venkova se nevzdal

Post radního Petr Šilar neztratil, nyní ovšem v krajské vládě sociálních demokratů a Koalice pro Pardubický kraj figuruje coby neuvolněný. V praxi to znamenalo jediné, musel si najít zaměstnání. „Ještě před Vánocemi jsem získal živnostenský list, dělám poradenství a teď pracuji na dvou projektech. Živím se tedy v poradenské činnosti jako osoba výdělečně činná,“ prozradil Deníku Šilar.

Venkova se tedy zkušený radní nevzdal a nyní využívá svých bohatých zkušeností a celé řady kontaktů, jež během let na krajském úřadě získal. „Mezi mé zájmové skupiny stále patří obce a jejich starostové a především naše zemědělství, mou hlavní doménou je stále poradenství pro zemědělce. Budu pořádat seminář na vyhodnocení evropských fondů, těmto věcem se chci nadále věnovat,“ přiblížil dále.

Šilar se nevyhnul ani odpovědi na otázku, zda zaznamenal nějakou výraznou změnu ve svém bývalém rezortu: „Především dosud není schválený rozpočet, v jeho navrhované podobě dochází samozřejmě ke škrtům i v oblasti zemědělství a venkova, aby se našly finanční prostředky na pokrytí poplatků.“

Dohlíží na silnici

„Jsem teď v období takového očekávání,“ začíná své povídání o současném životě bývalý hejtman Ivo Toman a pokračuje: „Od pátého ledna jsem byl jmenován vládou na pozici zmocněnce pro výstavbu rychlostní silnice R35 ve všech úsecích. S novým ministrem dopravy nyní řešíme mou náplň práce, kde budu sedět a jaké budu mít kompetence, je to otázka maximálně dvou týdnů.“

Nyní „už pouze“ opoziční zastupitel přiznává, že stavba pro kraj životně důležité komunikace jej bude provázet dál. Svoje zkušenosti, podobně jako Petr Šilar v oblasti zemědělství, chce Toman využít a podřídit jediné věci: aby silnice stála co nejdřív.

„Chci udělat všechno pro to, aby se urychlila výstavba R 35, především úseku od Opatovic na Vysoké Mýto. Těch třicet kilometrů po Ostrov by mělo mít hotovou dokumentaci k územnímu řízení letos v létě. Pokud nenastane krizová situace s výkupem pozemků, což je největší problém v naší zemi, tak si myslím, že na podzim 2011, případně na jaře 2012 by se mělo stoprocentně stavět,“ doufá bývalý hejtman Pardubického kraje Ivo Toman.

Jan Pokorný