Vydavatelé kalendářů zařadí Tobiáše, Andělína, Leu a Dominiku do kalendářů pro rok 2011. Jejich boj tak skončil dobrým koncem.

„Velice nás těší, že nám vydavatelé kalendářů vyšli vstříc a Tobiáš bude moci napřesrok slavit svůj svátek podle oficiálních kalendářů. Prozatím využíváme kalendáře staročeského, podle kterého slaví Tobiáš jmeniny druhého listopadu, tedy ve stejné datum, na který budou zařazeny také v roce 2011,“ reagoval na novinku vydavatelů otec malého Tobiáše Tomáš Zdechovský z Třebechovic pod Orebem.

Na problém neexistence některých jmen v dnešních kalendářích upozornili letos v létě dva otcové z Královéhradecka.Počet nespokojených rodičů poté začal velmi rychle narůstat a tlak na vydavatele sílil. Výsledkem je proto tedy zařazení často frekventovaných a stále více oblíbených jmen hned do několika českých kalendářů.

„K zařazení jmen přispělo nejen zapojení známých osobností do naší iniciativy, ale samozřejmě také fakt, že roste obliba těchto dříve velmi frekventovaných jmen,“ shrnul příčiny úspěchu Zdechovský.

V době renesance patřil Tobiáš k nejpoužívanějším jménům v českých zemích.Dnes mu patří 28. příčka oblíbenosti u nově narozených chlapců, což značí silný nárůst popularity jména.

Zuzana Ducháčová