Nosí dárky Ježíšek, nebo Santa Claus? Dospělí v tom mají jasno, ale děti tápou. Ve výlohách, reklamách i pohádkách naděluje americký tlouštík. Parta mladých lidí proto vyrazila do boje za záchranu českých vánočních tradic. Na internetu vystavili aktivisté speciální petici. Do včerejšího dne ji podepsalo více než deset tisíc lidí. Protest podpořili také lidé ze svitavského okresu. Už v úterý vypustili školáci ve Svitavách, Březové a Moravské Třebové stovky balónků s přáním Ježíškovi.

Petici podepsala také Ilona Nová z Litomyšle. „Dárky vždycky nosil Ježíšek. Nepotřebujeme žádné okopírované tradice z Ameriky. Máme svoje,“ míní mladá žena. České Vánoce symbolizuje nejen dítě v jesličkách, ale třeba i kresby Josefa Lady. „Vánoční čas musí být spojený nejen s dárky, ale i s betlémem, koledami, solidaritou a samozřejmě s obrázky malíře Josefa Lady. Musíme se oprostit od všeho cizího, co nepatří k českému národnímu povědomí,“ říká Igor Kloss, ředitel Speciální školy ve Svitavách. právě jeho žáci se připojili k celostátní akci, při níž vypustili do vzduchu pět set balónků s přáním Ježíškovi.

Tlouštík v červeném

Některým dětem je přesto stále více bližší Santa Claus v červeném kabátě. Vidí ho v každé výloze, v televizi nebo ve filmech. „U nás bude vždy nadělovat dárky Ježíšek. Vánoce slavíme proto, že se narodil Ježíš Kristus. Takže Santa a jim podobní mi nic neříkají,“ odmítá americké vlivy Evík v diskuzi. „Zeptejte se dětí, kdy dostávají dárky, zda na Štědrý den nebo až den poté a pak je jasné, kdo naděluje,“ naráží další diskutující Pavel Havelka na skutečnost, že v Americe si dárky nadělují až druhý den ráno.

Autoři projektu nechtějí nikomu nic zakazovat ani nařizovat. „Myslím, že se nám podařilo otevřít diskuzi, kde si česká veřejnost uvědomuje krásu a originalitu tradičních českých vánočních svátků a chce ji zachovat i pro další generace,“ shrnuje smysl celé akce jeden z autorů Tomáš Zdechovský. Spolu s kamarádem chce lidem připomenout české tradice. Zjistil totiž, že to společnost a především děti opravdu potřebují.
Do ulic měst se vydávají v těchto dnech sněhuláci s výraznými transparenty a vyzývají k záchraně Ježíška. V Litomyšli se k akci připojí už příští týden.