SOBOTA, 20. září

Litomyšl: Festival Mladá Smetanova Litomyšl: Zahradní slavnost od 14 hodin v Klášterních zahradách. Hudební a taneční vystoupení sólistů a pěveckých sborů. Na programu: Lama de Belig - soubor kalmyckých tanců a písní (Rusko), Orchestr a sbor Hudební mládeže ČR - evropská a etno hudba. V 15.30 h vystoupí TamTam Batucada - brazilská karnevalová samba(ČR).

Ve Smetanově domě se v sobotuod 20 hodin uskuteční Jiřinkový ples. Společenský večer v etnokostýmech. Vystoupí folklorní soubor Levočan (Slovensko) a Konsonance Tam-Tam Batucada. Pořad v rámci 35. ročníku festivalu Mladá Smetanova Litomyšl na téma "Etnické inspirace".

Smetanovo náměstí bude v sobotu 20. září od osmi do sedmnácti hodin hostit 12. ročník Starodávného jarmarku. Před morovým sloupem bude umístěno pódium, na kterém se vystřídají hudební skupiny. Je pozváno přes 100 řemeslníků, kteří budou předvádět stará řemesla a prodávat svoje výrobky. Oživením jarmarku bude Šenk Barvínek, který bude umístěný za morovým sloupem. V něm mohou návštěvníci ochutnat různá jídla a pamlsky našich předků. Návštěvníci Starodávného jarmarku uvidí drátování, paličkování, košíkářské a řezbářské práce, soustružení dřeva, výrobu keramiky a korálků, ručního papíru, skleněných předmětů, zdobení perníků a další, dnes již polozapomenuté způsoby výroby.
Doprovodný program: 8.30 - 9.00 h - propagační jízda historických vozidel Trofeo Niké Bohemia 2008
8.00 – 9.45 h – dechová hudba POHORANKA – vedoucí Jan Pohorský
10.15 – 11.15 h – folklórní soubor LEVOČAN ZUŠ Levoča
11.30 – 13.30 h – Dechový orchestr Smetanova domu – dirigent Jiří Tomášek
13.45 – 15.30 h – folková skupina VESPOL Dolní Újezd
16.00 – 17.00 h – folklórní soubor LEVOČAN ZUŠ Levoča

V Hřebčíně Suchá se v sobotu 20.září od 11.00 hodin děti projedou na koních. Jezdecké hry pro děti na ponících a velkých koních. V kryté jízdárně bude pro nejmladší jezdeckou kategorii připraven pestrý program. Zveme Vás ke sledování velkých výkonů malých jezdců, s možností příjemného posezení s občerstvením.

Svojanov: Letošní, již osmý ročník kultovního festivalu Svojanoff proběhne v takřka klubové atmosféře. Festival léta opředen nezaměnitelnou atmosférou, kterou dokresluje babí léto a především hrad samotný. Tak jako každý rok i letos je osa účinkujících tvořena vynikajícími kapelami. Na své si přijdou fanoušci funky a soulu, trip hopu, fúze acid jazzu, dubu a reggae (pod hlavičkou DubWise Gangsters se skrývá řada známých jmen), metalu, HC i znovuzrozené legendy Emise2. V sobotu vystoupí od 12 hodin tyto kapely: Tuckans and Dudecks Psychedelic Band, S.M. Lomoz, Emise 2, Beer Society (Slovensko), Babička, 4 Signs, DubWise Gangsters, Positive Mind, Narcotic Fields a další. Spaní na hradě, hradní kuchyně, domácí medovina i výběr čtyř druhů piv je samozřejmostí.

Svitavy: V sobotu 20. září ve 14 hodin se slavnostně otevře nové muzeum Esperanta ve Svitavách. Jako centrum Českého esperantského svazu bude umístěno v jednom z nejkrásnějších svitavských historických domů, který nese jméno mecenáše Valentina Oswalda Ottendorfera, svitavského rodáka, žijícího v druhé polovině 19. století v USA.

Jevíčko: V sobotu 20. září se ve městě koná Vinobraní-SK-Jevíčko od 14 hodin, hudba, občerstvení. Město Jevíčko a rodinné centrum Palouček pořádají v sobotu 20. září od 15 hodin oslavu prvního roku provozu centra s otevřením dětského hřiště. Na dvoře základní školy diváci uvidí divadelní představení Apolena a Filoména aneb o vlku a kůzlátkách (Z. Selingerová, J. Mandlová) a hudební vystoupení malohanácké dechovky a skupiny Etienband. Pro děti jsou připraveny soutěže.

NEDĚLE, 21. září

Jevíčko: V rámci Dnů evropského dědictví bude otevřena: v neděli 21. září od 14:00 do 17:00 hod.: městská věž, muzeum, synagoga - probíhá výstava „Historie ukrytá pod zemí“ mapující archeologický výzkum u kostelíka sv. Bartoloměje.

Borová: Pod Luckým vrchem v obci Borová se každoročně na podzim koná tradiční Formanský den - populární setkání chovatelů chladnokrevných koní s bohatým programem pro děti i dospělé. Množství nabízených specialit a dobrot je doplněno i atrakcemi pro děti a chovatele ovcí, koz. Program je bohatý od rána do večera. Program zahrnuje zejména přehlídku hříbat, westernovou a skokovou jízdu, soutěž v orbě, v kládě a se zápřeží. Ubytovací zázemí zajišťuje chata Na Luckém vrchu. Krátkodobý pobyt na Luckém vrchu, který patří k nejkrásnějším vyhlídkovým bodům Českomoravské vysočiny, může být doplněn pěší procházkou po výhledových místech s výkladem, prohlídkou místní lidové architektury a 700 let staré a pověstmi opředené legentární Lukasovy lípy.