Většina řidičů, odhadem kolem 65 až 75 procent, respektuje nařízenou padesátku ve městě. Vyplývá to ze statistiky stacionálních radarů umístěných na frekventovaných místech ve Svitavách. Velká část jich jezdí do 60 kilometrů v hodině.

S městskými policisty jsme proto ve středu měřili rychlost na přechodu směrem na Poličku. Během dvaceti minut nepřekročil žádný z řidičů rychlost. Reflexní vesty brzdily motoristy už několik desítek metrů předem. Strážníci naměřili ve většině případů rychlost mezi 30 až 40 kilometry v hodině.

Podle velitele Městské policie ve Svitavách Karla Čupra záleží také na denní době: „K nejproblematičtějším úsekům patří ty, které svádějí k rychlé jízdě.“ To znamená rovné ulice a výpadovky z města na Poličku nebo Litomyšl.

Také piráty silnic v Lačnově strážníci pravidelně kontrolují. Nejen na zmiňovaných úsecích ztěžkne řidičům noha. „Na některých frekventovaných přechodech, zejména kudy chodí školáci, pravidelně dohlížíme na dodržování bezpečnosti chodců,“ říká velitel svitavských strážníků.

„Je to o vzájemném respektu. Jak mohou někteří řidiči ohrožovat chodce, tak i někteří chodci se chovají nebezpečně, bohužel i cyklisté, kteří si přechod pro chodce pletou s cyklostezkou,“ upozorňuje na nekázeň Karel Čupr. Podle velitele se část účastníků na silnicicích chová hrubě a arogantně. Tím stupňují tlak na represi ze strany ochránců zákona.

Utajené kontroly dopravních policistů se proto velmi osvědčily.