Své o tom vědí silničáři nebo stavební dělníci. Počasí spíše pod mrakem by uvítali i pokrývači střech nebo tesaři, kteří mají právě v tomto období nejvíce zakázek. A tak dělají téměř od rána do večera. „Pracujeme v jakémkoliv počasí, jen když hodně prší, snažíme se schovat. Když je takové vedro, pijeme více, ale to jde samo," řekl tesař Jan Košnar ze Svitav. V takovém počasí se vždy těší domů na sprchu.

Velké horko je také na polích. Podle farmáře Ladislava Drahoše z Dolního Újezdu dosahují teploty na polích až padesáti stupňů.

Špatně snášejí extrémní horka zejména senioři nebo nemocní lidé. Jak uvedl mluvčí Litomyšlské nemocnice Adrian Nemšovský, mají v budovách nemocnice vzduchotechniku, takže takové horko uvnitř není. Pacienti mají také zvýšený pitný režim.

Nevadí

Zatím si nestěžují organizátoři Smetanovy Litomyšle. „Večer je krásný, vlahý. V hledišti se příjemně sedí. Například včera to bylo úplně úžasné. Ohrožovalo by nás, kdyby z vedra přišly velké bouřky, průtrže mračen. Z toho máme velký strach," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

Hodně lidí tráví především horká odpoledne u vody. Návštěvnost se tak v posledních dnech zvýšila na koupalištích. Začátkem týdne navštívilo například litomyšlskou plovárnu podle vedoucího Zdeňka Kocmana přibližně tři sta lidí, v úterý sedm set. Ve středu počítali, že by mělo dorazit na tisíc milovníků koupání a opalování.