„Ve  svitavském okrese dělají motorkáři v lesích mnohem větší problémy než jinde, kde jsem působil. Dělají nám v lesích značné škody, především na půdě a stromcích," uvedl Radislav Koráb, vedoucí lesní správy ve Svitavách. Lesníci nevědí, jak vandaly na silných strojích omezit.  Mezi nejvíce problematické oblasti patří okolí Moravské Třebové. „Motorkáři ničí lesy na všech stranách města. Zajíždějí na Sušické hradisko. Víme, že  jezdí také do lesů u Srnčí, Malíkova, kolem Pekla nebo za Boršovem na Hřebečský val," sdělil Karel Bláha, velitel Městské policie v Moravské Třebové. Značně zdevastované jsou rovněž lesy za Linharticemi.

Motorkáři jezdí nejen po lesních cestách, ale mnohem větší škody nadělají přímo v porostu. „Zaznamenali jsme poškození mladých stromů. V terénu si navíc motorkáři vybírají  strmé úseky, které  jsou ale náchylné k erozi. Pak stačí přívalové deště a škody jsou obrovské," vysvětlil Radislav Koráb.

Jeden proti bandě

Lesníci jsou ovšem na motorkáře krátcí. Jen málokdy je přistihnou a chytí. „Motorkáři jezdí většinou ve skupinách, takže lesní stráž proti nim  je bezmocná, protože je to většinou jen jeden člověk.  Někde je zkoušeli chytat policisté  pomocí helikoptéry, ale zatím mám dojem, že  proti nim neumíme účinně zakročit," řekl lesní správce.
Počet motorkářů, kteří devastují lesy, roste.  Lesníci je nechytí a tím pádem mají dojem, že jsou nedostižitelní. V Moravské Třebové ale chtějí proti  jezdcům na terénních strojích zakročit. Uvažují totiž   o pořízení fotopastí. „Je to sice otázka peněz, ale doufám, že se nám podaří je koupit.  Na fotopasti se nastaví vzdálenost a ohnisko a ta pak reaguje na pohyb, který zaznamená. Některé lepší fotopasti dokážou i nahrát krátké video, což by nám velmi pomohlo při dopadení motorkářů,"  uvedl Karel Bláha.  Ceny fotopastí se pohybují okolo deseti tisíc korun. Ty modernější mají už i GPS souřadnice, které v případě odcizení pomohou zařízení dohledat.

Lesníci  fotopastím nevěří. „Motorky často nemají registrační značku nebo si ji jezdci přikrývají a takový záznam nebude jako důkaz stačit," míní Radislav Koráb. O řešení problému jednají lesníci s policií i se státní správou. 

Motorkáři v lese a co jim hrozí

Porušují pravidla provozu motorových vozidel, která smějí jezdit pouze po komunikacích k tomu určených. Porušují také několik zákonů souvisejících s ochranou životního prostředí, ochranou vodních zdrojů nebo samotný lesní zákon. Za to jim hrozí ve správním řízení pokuty v řádech desítek tisíc korun. Lesní stráž jim může na místě uložit pokutu do výše pěti tisíc korun.