Těm hrozí úrazy a zranění nejenom při venkovních hrátkách, sportování a cestování, ale také při sezónních činnostech. Ohroženy mohou být u grilování i úklidu zahrady.

Hrozí infekce

„Počet úrazů a ošetřených dětí od dubna stoupá a vrcholí červnem, kdy je třeba oproti lednu nárůst o dvacet pět až třicet procent ošetřených pro úrazovou diagnózu. O letních prázdninách je pokles k průměru, protože se děti rozjedou na dovolené a tak dále. Další nárůst je v září a říjnu, záleží na počasí," dodal k situaci tiskový mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Dušan Korel.

V teplých měsících se také všeobecně hůře hojí rány, takže se zvyšuje riziko infekcí. „Se stoupajícími teplotami se také snižuje počet vrstev oblečení, třeba až na nulu, a pak vznikají typické letní rozsáhlé a hluboké oděrky po pádech na kole nebo bruslích. Ve vedrech je navíc tendence odkládat helmy na kolech nebo chrániče na bruslích, což znamená riziko vážnějších zranění,"shrnul Korel poznatky lékařů z pardubické dětské chirurgie mluvčí Korel. Tam se vozí nejvážnější případy, protože se jedná o jediné takto specializované zařízení v kraji. Rizikové jsou však samozřejmě i další oblíbené dětské aktivity, například vodní radovánky. Radostné zážitky z plovárny dětem zpravidla kazí úrazy způsobené běháním na kluzkých plochách, v nejhorších případech pak úrazy horní části těla způsobené špatným dopadem při skocích do vody.

Dospělí také riskují

V tomto období se však zranění nevyhýbají ani starší generaci. „Na úrazové chirurgii je situace ohledně dospělých přibližně stejná jako v jiném ročním období. Nejde jmenovat nějaké typické úrazy, které by v letních měsících narostly. Pouze příčiny úrazů se liší," uvedl mluvčí Korel. Tyto poznatky potvrzují i v litomyšlské nemocnici. „Na jaře a v létě samozřejmě narůstá počet pacientů, kteří si zranění způsobili při cyklistice nebo na in-line bruslích, ale zraněných je zhruba stejně. Svoji kondici však občas přecení starší sportovci, kteří pak musí vyhledat lékařskou pomoc," vysvětlil ředitel Miroslav Vlach.