Některé aquaparky nabízí různé atrakce nejen dětem. Mnohá koupaliště prošla v uplynulých letech rekonstrukcí. Na kvalitu vody dohlíží hygienici.

Nabízí atrakce

Nejmodernější aquapark mají Moravskotřebovští. Vznikl komplexní rekonstrukcí bývalého koupaliště za šedesát dva milionů korun. Vodu v bazénech vyhřívají tepelná čerpadla. V Litomyšli přihřívaly vodu solární gumové běhouny. „Nyní je příhřev omezený, jelikož se se začal stavět krytý bazén. Přesto teplota přesáhla 24 stupňů,“ sdělil vedoucí plovárny Zdeněk Kocman. Koupaliště, které v padesátých letech hostilo mistrovství republiky v plavání, bylo opraveno před čtrnácti roky. Místní tobogán měří devadesát dva metrů a je jen o metr kratší než ten ve Svitavách. Rekonstrukci svitavského koupaliště odložili místní zastupitelé kvůli krizi na neurčito. Původně plánovali velkolepou přestavbu za peníze z Evropské unie. Do projektu se ale radní nepustili, tak provozovatel alespoň opravil malý bazén se skluzavkami. V Poličce mají plavci k dispozici velké přírodní koupaliště. „Voda se zde obměňuje po celou sezonu. Za každého návštěvníka, který na plovárnu zavítá, dopouštíme šedesát litrů vody,“ vysvětlila ředitekla plaveckého bazénu Jitka Kmošková. Díky stále zpřísňujícím se normám ale hrozí, že by se v příštích letech musela vodní plocha zmenšit a plovárna zmodernizovat. Letos již přibylo nové zázemí pro návštěvníky i plavčíky. Koupaliště, které si snaží zachovat historický ráz, mají v Březové nad Svitavou. Zastupitelé města začali uvažovat o zavedení bezchlorové technologie. Chtějí tak přilákat hlavně maminky s dětmi. Tuto sezonu se ale bez chloru ještě neobejdou.

Koupaliště s teplým počasím ožily i v menších obcích, v Radiměři, Dolním Újezdu nebo Sloupnici.

Ne všechny venkovní bazény fungují jako veřejná koupaliště. Někde je koupání povoleno jen na vlastní nebezpečí, ale zato je zadarmo. Návštěvníci si ale musí uvědomit, že zde nikdo nehlídá kvalitu vody. Ani nemohou počítat s vybaveným zázemím. Na mnohých místech v okrese však koupaliště zanikla.