Skatepark, parkour, pumptrack, workout, spartan race, dirty park, silový trojboj nebo adventure golf. V areálu Cihelna ve Svitavách bude dost místa pro všechny moderní sporty. Studie počítá i s hřištěm pro požární sport nebo tělocvičnou na silové sporty. V současné době mají na Cihelně své zázemí kynologové, modeláři, skauti nebo také automotoklub.

Mládež se tady schází ve skateparku, ale i ten už dožívá. Nejlepší roky má za sebou i plochá dráha. „Konají se tam dva nebo tři závody ročně. Plochá dráha už ale nevyhovuje bezpečnostním normám,“ uvedl svitavský radní Ondřej Komůrka.

Právě zastaralý skatepark rozjel debaty o proměně celého areálu Cihelna. Proto bude skatepark první na řadě. „Studii jsme diskutovali se zástupci organizací a spolků. Začneme projektovat salámovou metodou a rekonstrukci budeme dělat na etapy podle finančních možností města a dotací. Jako první budeme dělat asi skatepark,“ sdělil starosta Svitav David Šimek.

Moderní skatepark

Jenom modernizace skateparku vyjde na deset milionů korun, městu by ale mohla pomoci dotace z Ministerstva pro místní rozvoj. Svitavy by tak mohly mít jeden z nejmodernějších skateparků v zemi.

„Spojili jsme se se skejťáky a chceme nový park postavit na nejmodernějších trendech. Inspiraci jsme našli v Šumperku, Trutnově nebo Lanškrouně. Nechceme tady dělat typický skatepark. Bude tam i prostor pro koloběžky a taky zeleň. Betonové plochy jsou totiž v létě rozpálené, že se na ně nedá ani vstoupit,“ přiblížil plány Šimek.

Druhé na řadě bude zřejmě hasičské hřiště na tréninky požárního sportu. Pardubický kraj má vizi, že v každém okrese vznikne jedna tréninková plocha na požární sport. „Letos se dělá nové hřiště v Mladkově. Příští rok rozpočet kraje počítá s investicí pro okres Svitavy. V současné době jednáme s hasiči, kdo bude investorem a ladíme další věci,“ dodal starosta.

Zatímco svitavský stadion je místem organizovaných sportů, Cihelna bude velkým prostorem pro volnočasové aktivity. Tedy žádný fotbal nebo tenis. „Do budoucna na Cihelně uvažujeme o tělocvičně pro silové sporty. Ve městě je populární trojboj. Nyní trénují v neutěšených podmínkách na gymnáziu. Hodně rozšířený je i spartan race. V tělocvičně by vznikl prostor i pro aerobik nebo zumbu,“ podotkl Komůrka.

Na velkou rekonstrukci celé Cihelny město nemá peníze, proto musí postupovat po etapách a hledat dotační možnosti. „Náklady na modernizaci odhadujeme na 100 milionů korun. Hotovo by mohlo být tak za deset let,“ uzavřel Šimek.

Spolky a organizace na Cihelně zůstanou, jak jsou dnes, stejně tak i plocha pro cirkusy, uprostřed oválu ploché dráhy vznikne prostor pro koncerty.