„Máme novou jazykovou učebnu vybavenou systémem Robotel LL, přitom podobně vybavených učeben je asi jen pět v Pardubickém kraji. Přístavba zahrnuje i nadstandardně vybavenou učebnu digitálních technologií, televizní studio a interaktivní sál,“ přibližuje ředitelka školy Miroslava Jirečková. Žáci navíc získali moderní cvičnou kuchyni. Tak vybavené televizní studio mají asi jen tři školy v České republice a mezi ně patří i litomyšlská základka. Za vším přitom stojí jeden talentovaný kluk, který už ve čtrnácti letech chtěl školní televizi.

Velký talent

Dominik Kalivoda dnes pracuje v České televizi, ale základy si odnesl právě z litomyšlské školy. „Založili jsme televizi v roce 2011 se spolužákem Danem Krejbychem. Tehdy se rozjel školní časopis, pak jsme chtěli točit videa a v únoru 2012 jsme poprvé vysílali. Hráli jsme si na velké reportéry a bavilo nás to,“ vzpomíná Dominik Kalivoda.

Začínali se starou kamerou a nefunkčním mikrofonem. Za osm let se ale mnoho změnilo. Nyní mají školáci v Litomyšli vybavené televizní studio.

„To je krása. Mají profesionální techniku, která je v televizích,“ říká Dominik Kalivoda. Ve dvaadvaceti letech pracuje pro Českou televizi jako střihač na oddělení marketingu. „Stříhám upoutávky, trailery, znělky, rozhovory. Nyní mám i roztočený svůj první velký dokument o jednom orchestru mladých akčních lidí z Police nad Metují. Zakladatelka ve 14 letech chtěla velký orchestr. Navíc se podílím na pohádce pro neslyšící,“ dodává Dominik, který nedá na litomyšlskou základku dopustit.

„Základ mám opravdu ze školy. Našel jsem tady sám sebe. Přišla Mirka Jirečková, Vladimír Šauer, školní časopis, divadlo a dovolili nám televizi. Skončil jsem s hokejem, který jsem do té doby hrál, a začal se věnovat kultuře, umění. Odborné znalosti mi poskytla spolupráce s místní kabelovou televizí,“ uzavírá Dominik Kalivoda.

V posledních letech Litomyšl připravila opravy a rekonstrukce školských zařízení za více než 60 milionů korun.