Dalším velmi frekventovaným problémem k řešení o prázdninách je režim a cestování v těhotenství. Samozřejmě musíme vynechat riziková těhotenství. Tyto nastávající maminky musejí v době čekání miminka na téma cesty zapomenout. Přesto ale je možné i během těhotenství za dodržení určitých podmínek cestovat. Při růstu životní úrovně v posledních letech jsem se s tímto problémem a dotazy na toto téma setkával stále častěji.

Velmi záleží, jakou má maminka představu o dovolené. Roli hraje především cílová destinace a dopravní prostředek na tuto dovolenou. Určitě je potřeba myslet na hygienu během celého pobytu. Proto dovolené v exotických lokalitách v hotelích nízké kategorie nelze doporučit. Last minute do dvou či tří hvězdičkového hotelu v arabských destinacích je vysloveně hazardem. Koupání lze více doporučit z hygienického hlediska spíše v moři než v bazénech.
Téma zánětů je ale na dlouho a toto můžeme probrat někdy příště. Určitě by ale žena měla plavat jen tam, kde je to bezpečné, s doprovodem, jelikož například křeče do lýtek či podbřišku by mohly mít tragické následky bez okamžité pomoci. I zde, jako i v jiných životních situacích, by měl být partner oporou! Pobyt na slunci v době mezi 11. až 15. hodinou není vhodný pro citlivou pleť i u netěhotných, natož pro maminky. Používání kvalitních opalovacích krémů by se mělo stát naprostou samozřejmostí. Základem stravování by mělo být dodržování pitného režimu. Běžných dva až dva a půl litru z podmínek v Čechách je na jihu zcela nedostatečné. Při silném pocení by se měl příjem pohybovat okolo čtyř litrů. Pozor, není ale vhodné považovat za tekutiny v tomto smyslu alkohol a kávu , což je doufám všem nastávajícím maminkám jasné ( i když z dotazů vím, že jsou i výjimky), ale hlavně tekutiny by měly být neslazené a neperlivé. Balená voda je ideální, event. studený čaj neslazený. Co je běžnou záležitostí a mnohdy s následky, je přidání ledu do těchto tekutin v zemích jako je Egypt. Myslím, že mnozí si dovedou již z vlastní zkušenosti představit další dny pobytu. U těhotných by to ale probíhalo mnohem složitěji.

Druhým problémem je doprava. V rámci Evropy je rozhodně vhodné neuvažovat o dopravě autobusem. Dlouhé cesty, mnoho hodin bez pohybu s omezeným pitným režimem, mohou vést kromě kolapsu i například k rozvoji trombózy. Následky opět nejen pro maminku ale i dítě mohou být velmi zlé. Pokud cestujeme vlastním autem, tak doporučuji časté pauzy, pitný režim, v autě si mírně upravit opěradlo, aby bříško nebylo dlouhodobě stlačené. Stále častěji dnes cestují maminky i do velmi vzdálených destinací letecky. Zde platí do letadla stejná pravidla pro pohyb končetin, procházky v uličce a pitný režim. Pozor ale při plánování doby cesty. Do letadla by nemuseli ženy ve vyšším stupni těhotenství vůbec vzít. Většinou po 30. týdnu by je mohl pilot vrátit domů. Je dobře se raději předem informovat. Některé letecké společnosti požadují zprávu od lékaře o nerizikovém těhotenství již u menšího těhotenství. Jednoduché je to ještě v době, kdy to na nastávající mamince není vidět. Zde ale často nevolnosti mohou značně komplikovat takovou cestu. Proto je velmi důležité zvážit, zda vůbec v těhotenství vzdálené dovolené plánovat.

Rozhodně je dobře nepodcenit otázku pojištění na cesty a informovat se, co všechno zahrnuje. I přesto v hodně zemích musíte mít s sebou značnou hotovost, jelikož zdravotnická zařízení to budou chtít uhradit v hotovosti a až po návratu vám to pojišťovna vrátí zpět.

Polovina léta je za námi, ale mnohé z vás ještě dovolená čeká. Přeji všem, nejen nastávajícím maminkám, příjemné prožití zbytku léta bez zdravotních komplikací. A budoucím maminkám klidný průběh těhotenství zakončený porodem zdravého miminka.

Harald Čadílek,primář gynekologie v Litomyšli