Ve středu 29. ledna do Integrované střední školy v Moravské Třebové zamířilo 120 žáků z osmi základních škol, aby se seznámili s pestrou nabídkou oborů.

Svou loňskou absenci v projektu vyplnila moravskotřebovská škola zajímavou novinkou. O klasickou podobu obor hotelnictví a turismus už totiž nebyl příliš velký zájem, proto škola iniciovala dvě nová zaměření, která se zájemcům otevřou1. září tohoto roku. Tyto specializace jsou orientované na správu a provoz hotelů a rezidencí a také na zdravou výživu a sport v hotelnictví. „Ze zkušeností víme, že absolventi moravskotřebovské školy se v evidenci úřadu práce nenacházejí. Výběr oborů je v ní hodně široký, kdo bude chtít pracovat, určitě nebude mít problémy s uplatněním,“ sdělil Jan Tesař, ředitel kontaktního pracoviště Úřadu práce Svitavy.

Mezi aktéry Technohrátek byla ještě zhruba polovina žáků devátých tříd, kterým už hodně rychle ubíhá čas pro výběr některého ze studijních oborů. V ISŠ Moravská Třebová se jim představily učební i maturitní profese klempíř, pokrývač, kuchař – číšník, sociální činnost, hotelnictví a turismus a také bezpečnostně právní činnost, kterou škola vyučuje jako jedna ze dvou v celém Pardubickém kraji. „Bezpečnostně právní činnost nejsou filmové honičky a střílečky. Je to rozmanitá a zajímavá příprava na práci u policie České republiky. Výhodou je, že tato škola dobře připraví i na fyzické testy, které je třeba před nástupem absolvovat. A věřte, že jsou náročné,“ uvedla policistka Martina Simonová a poněkud tak zchladila sny některých adeptů na to, že se budou běžně ocitat uprostřed akčních scén ve stylu Kobry 11 nebo Smrtonosné zbraně.

Při prezentaci oboru, o který je mezi žáky základních škol největší zájem, si udělali návštěvníci Technohrátek alespoň částečnou představu, co je během studia čeká. Vyzkoušeli si krátkou „opičí“ dráhu, zhlédli ukázky sebeobrany i výcviku s teleskopickým obuškem a tonfou. Poznali cvičné zbraně a zajišťovali daktyloskopickou stopu. V oboru sociální činnost měřili zase teplotu a tlak, učili se správně obvazovat a z ruliček reklamních letáků se naučili vyrábět pozoruhodné ozdoby.

Šikovní klempíři

Zajímavé bylo seznámení s oborem klempíř, kde si školáci z plechu mohli vystřihnout rybičku a pak jí vyráželi šupiny. Po klempířích je na pracovním trhu obrovská poptávka. V Moravské Třebové se tomuto řemeslu učí jedenáct žáků, což je v podstatě sto procent zájemců v celém Pardubickém kraji. „Navíc jsou velice šikovní a před nedávnem dva z nich – Josef Knap a Ondřej Schütz – s modelem makety střechy postoupili až do celostátního finále soutěže České ručičky v Brně,“ připomněl Vladimír Zemánek, manažer projektu Technohrátky. (vlz)