„Zájem byl obrovský a několikanásobně překročil dopravní i prostorové kapacity. Ještě po uplynutí termínu přihlášek se ozývaly další základní školy. Litomyšlská zeteška se stala nejžádanější školou nejen letos, ale v celé dosavadní historii Technohrátek. Klidně bychom v ní mohli uspořádat tři akce za sebou. Po složitém výběru jsme se museli rozhodnout jen pro devět škol,“ uvedl Vladimír Zemánek, manažer projektu Technohrátky.

Žáky z celého regionu láká do Litomyšle modernizace školy a jejího zázemí a ojedinělý okruh zahradnických, technických, lesnických, chovatelských a uměleckých profesí. O kvalitě výuky svědčí i to, že studenti všech oborů přivážejí ze soutěží odborných dovedností v regionálním i celostátním měřítku špičková umístění. Navíc bohaté kontakty se školami ve Francii, Itálii, Německu, Polsku, Nizozemsku a na Slovensku umožňují časté stáže a výměnné pobyty v zahraničí. Šest pracovišť představí školákům průřez obory a prověří manuální schopnosti. Seznámí se s chovatelstvím cizokrajných zvířat, floristikou a zahradní architekturou, logistikou, mechanizací a službami, scénickou a výstavní tvorbou i výpočetní technikou.

„Vyzkoušejí si svařování na trenažéru virtuálního svařování, práci s vypalovacím a gravírovacím laserem i ošetřování dřevin. Je pro ně připravena demontáž kol u osobního automobilu nebo velkoformátová malba a umělecká fotografie,“ řekl Ivo Jiránek, ředitel zahradnické a technické školy.