Stovka žáků ze sedmi základních škol dozvěděla, co je to sklíčidlo, dvouramenný stahovák, ale také hydraulika a pneumatika. Školáci si vyzkoušeli také ovládání CNC stroje a na soustruhu si vymodelovali panáčka z plastu.

„Střední odborné učiliště Svitavy poskytuje perspektivní vzdělání. Škola se v poslední době vybavila moderními technologiemi srovnatelnými s předními zaměstnavateli. Svým absolventům tak současně nabízí bezproblémové zařazení do pracovního procesu i široké uplatnění ve firmách buď přímo ve Svitavách nebo v blízkém okolí,“ uvedl starosta David Šimek.

Úroveň technické školy určuje právě vybavení dílem a kvalita odborného výcviku. Školáci tak v dílně strojních mechaniků na čas sestavovali dvouramenný stahovák. Učili se pracovat s digitálním posuvným měřítkem a další technické činnosti.

Světelná křižovatka na I/35 v Litomyšli jde podejít po chodníku kolem řeky Loučné.
Trasa pro fajnšmekry. Pod křižovatkou v Litomyšli vede cesta až do Benátek

„Rušno bylo na atraktivním pracovišti plastikářů, kde se ocitl v plné permanenci robot Kuka. Úkolem žáků bylo s jeho pomocí jeho ruky zvednout víčko a umístit je na malou kostku. Ti nejzručnější si troufli přemístit na šachovnici i některou z figurek. V dílně obráběčů kovů byl připravený soustruh, na kterém si mohli vlastnoručně vyrobit panáčku ze hry Člověče, nezlob se,“ dodal Vladimír Zemánek, manažer projektu Technohrátky.

V Pardubickém kraji se zatím v rámci Technohrátek uskutečnilo 115 akcí v 26 středních odborných školách. Zúčastnilo se jich celkem 14 954 žáků ze 121 základních škol, 113 jich přitom bylo z Pardubického kraje a dvě i z polských měst Miedzylesie a Domaszków.