„Jednalo se o dvoudenní náročnou soutěž, kterou organizátoři zaměřili především na účetnictví. Díky škole jsme byly se spolužačkou Šárkou Zubričanovou dobře připravené. A do budoucna to pro nás bude skvělá zkušenost,“ říká Jana Kopecká, studentka čtvrtého ročníku technické školy.

Soutěž se konala na soukromé vysoké škole ve Znojmě. „Úspěšným účastníkům nabízejí přijetí ke studiu bez přijímacích zkoušek. Ta nabídka je lákavá, ale bohužel se tady platí školné,“ dodává Jana Kopecká.

Letos ji čeká maturita a poté studium na vysoké škole. Doufá, že se dostane na univerzitu do Brna nebo do Pardubic. Každopádně se chce jednou plně věnovat účetnictví. Přestože studuje technickou školu, najde uplatnění i v ekonomii.

„Naši studenti mají dobré technické znalosti a většinou neřeší potíže při hledání zaměstnání. Během studia se navíc dostanou při praxi na řadu míst, a to od zemědělských družstev až po průmyslové podniky,“ uvedla učitelka Jana Bartošová, která na technické škole v Litomyšli vyučuje zbožíznalství a praxi.

Podle jejích slov nemají absolventi problémy ani při dalším studiu na vysoké škole. „Myslím si, že jsou na život dobře připraveni. Necháváme je, aby si mnoho věcí zařizovali sami,“ dodává Bartošová. Vloni zaznamenali studenti úspěch s modelem motoru, který využívají technici v Karose ve Vysokém Mýtě.