O údržbu komunikací a chodníků ve Svitavách se starají technické služby. „Zajišťujeme úklid celkem čtrnácti tras. Sníh odklízela dodavatelská firma nepřetržitě od středeční noci. Do ulic vyjely traktory, nakladače, multikára i sypače,“ uvedl Petr Horký z technických služeb města. Mezi zaparkovaná auta na náměstí se technika nedostala. Proto s lopatami v rukou včera od časného rána vypomohli také zaměstnanci technických služeb.

Vyjeli už v noci

Také ostatní města v okrese se se sněhem vypořádala. „Komunikace a chodníky jsme začali odklízet zhruba hodinu po půlnoci,“ řekl Cobe Ivanovski z Poličky. Hluboké vrstvy sněhu nezůstaly ležet ani v Moravské Třebové a v Litomyšli. „V okamžiku vytrvalých sněhových srážek je samozřejmě obtížné udržovat sjízdnost a schůdnost aktuálně. Nasadili jsme však veškerou techniku a personál,“ sdělila Gabriela Horčíková z moravskotře­bovských technických služeb. Díky včasnému výjezdu byla ve čtvrtek odpoledne z nejhoršího venku také Litomyšl. „Zažili jsme horší stavy,“ podotkl Karel Kalousek z Městských služeb v Litomyšli.

Se sněhovým nadělením se pracovníci poprali velmi dobře. Horší je to s penězi. „Částku určenou na zimní úklid jsme už vyčerpali v prvních zimních měsících letošního roku. Dnes musíme sahat do rezervy,“ přiznal Petr Horký. I tak ale silnice a chodníky budou ve městě uklizené.

Zda budou mít města na údržbu dostatek peněz až do konce zimy, je otázkou. „Rozpočet na zimní údržbu komunikací nelze stanovit s přesností. Každá zima je jiná, specifická. Odhad rozpočtu zpravidla vychází z předešlého období,“ konstatovala Gabriela Horčíková. Případné výkyvy uhradí v Moravské Třebové z rozpočtových rezerv. V Poličce mají do konce roku na běžnou údržbu komunikací peněz dost. „Rozpočet pro příští rok nemáme zatím odsouhlasený, ale nikdy se nestalo, že bychom neměli peníze na zimní údržbu,“ dodal Cobe Ivanovski. Ani Litomyšl ještě všechny finance nevyčerpala. V případě deficitu by chybějící peníze poskytlo město.

Odstavené kamiony na I/35

Ve středu odpoledne zasáhlo i svitavský okres husté sněžení. Večer a v noci došlo na některých komunikacích k problémům. Velké komplikace v dopravě přineslo sněžení na hlavním tahu z Mohelnice na Moravskou Třebovou. Silnice zůstala po celou noc na čtvrtek 2. prosince uzavřená pro všechna auta. Dopravu za Mohelnicí usměrňovali policisté. Komunikaci se podařilo zprovoznit až včera kolem páté hodiny ráno alespoň kyvadlově. „Přibližně od sedmnácté hodiny pod stoupáním z Mohelnice na Studenou Loučku vozovku začaly blokovat kamiony, které nemohly vyjet. Silnici jsme průběžně ošetřovali, kamiony cestu opět zatarasily, když se řidiči snažili předjíždět jeden druhého. Stály jich tam nakonec desítky,“ sdělil Ivan Ševčuk z cestmistrovství Zvole. Nepříjemnou směnu za sebou mají policisté, kteří provoz pod „Mohelničákem,“ řídili přibližně od sedmnácté hodiny do čtvrtečního rána. „Hlídky se během noci střídaly. Plynulý provoz se podařilo obnovit až ve čtvrtek kolem půl desáté dopoledne,“ zmínil mluvčí šumperské policie Josef Bednařík. Ještě včera tedy řidiči hlásili z místa odstavené kamiony, které komplikovaly průjezd po hlavním tahu. Problémy byly také na silnici I/43 z Hradce nad Svitavou do Letovic na Blanensku. Tu ale otevřeli už ve středu v noci.