Z devětadvaceti tisíc lidí se jich může uplatnit snad jen pouhých jednadvacet tisíc. Řemesla a obecně fyzická práce ani po dekádě netáhne tolik. „Struktura požadavků o zaměstnání se stále ani po takové době nemění," říká Stanislava Ulrichová, vedoucí referátu speciálního poradenství na Úřadu práce ve Svitavách.

Raději kancelář

Stále více táhne práce v pohodlí kanceláře, probírání se v ekonomických číslech a tunách popsaného papíru, než míchání malty na stavbě, připravování chutných jitrnic, koktejlů či jemná práce se dřevem, nebo u obráběcích strojů. „„Rodiče chtějí mít v dnešní době ze svých dětí administrativní pracovníky, nebo dobře vydělávající právníky," přiblížil současnou strukturu požadavků rodičů i budoucích pracantů ředitel svitavského Úřadu práce Jan Tesař na nedávném setkání při TECHNOhrátkách.

O sedm procent víc

V budoucnu se tak lehce může stát, že nenarazíte na příliš kvalitního automechanika, tradičně jinak velice dobří uzenáři mohou být k nesehnání. „Stále je větší zájem o gymnázia, ale podíl se už alespoň trochu zmenšuje," připomněl nové analýzy Martin Kiss, vedoucí odboru školství a kultury Pardubického kraje. Ještě několik let tak nemusí svítat na lepší časy.

„Pravdou je, že na technické obory se hlásí o sedm procent víc žáků, než v minulosti," dodal Kiss. Obecná statistika možná potěší, ale fakta mluví jasně. V některých odvětvích je žalostný nedostatek dětí, které by měly zájem o ruční výrobu. „Na trhu práce je dnes veliká poptávka po řeznících, ale zkrátka jich není tolik. Jsou nedostatkovým zbožím," řekl už před časem Boris Preissler, ředitel Střední odborné školy a středního odborného učiliště v Poličce.

„Vidíte, kdybych si dnes vybíral povolání a měl jít do učení, chtěl bych být řezník a uzenář. Jsem totiž „masař". Z pohledu uplatnění dětí se musí říct, že každé povolání má něco do sebe. Třeba i barmanská práce," říká učitel ze ZŠ Kunčina Michal Zelinka.

Nahlas tak zní názory, že by bylo dobré ponížit počet středních škol a nechat opět vyniknout technické obory. „Některé děti na střední školu nemají, nedodělají maturitu a jsou na úřadu práce," doplnil. Právě pracovníci úřadů práce se přitom snaží šířit osvětu mezi dětmi. „Naši kariérní poradci probírají s žáky a jejich rodiči možnost budoucí práce ve firmách zaměřených tímto směrem. Vysvětlujeme jim, že najdou lepší uplatnění na trhu práce především v technických oborech," uzavřela Stanislava Ulrichová.