Na počátku prosince otevřené nové denní centrum s noclehárnou je plné a množství lidí, kteří žebrají na náměstí Míru, se limitně blíží nule. „Lidí, kteří nechtějí o změně přístupu ani slyšet a bohužel nejsou střízliví a nechtějí vystřízlivět, je nyní v ulicích mnohem méně. Na větší zhodnocení je ale brzo,“ řekl starosta David Šimek.

Podmínkou vstupu do denního centra, kde se bezdomovci mohu ohřát a najíst, je úplná střízlivost. Někteří bezdomovci se už zapojili do veřejně prospěšných prací, aby si vydělali na noclehárnu. Prohrnují chodníky od sněhu, jedna další paní v centru pere pro ostatní. Pomalu se plní i azylový dům, kde už mají lidé za 120 korun denně plný komfort včetně televize. Celý objekt Šance, jak se centrum nazývá, má podobu kontejnerového bydlení, skládá se ze stavebních buněk a město ho z dotace EU postavilo u nádraží.

Lidé si také začínají dávat pozor na novou, v historii Svitav první protialkoholní vyhlášku, která zakazuje pití v centru města, u škol a marketů. V minulých týdnech rovněž zaujala informační kampaň ve foyer marketů zaměřená na zákazníky, aby nedávali bezdomovcům alkohol a peníze. Těmi totiž jejich situaci jen zhoršují.