Albert Einstein u umyvadla, T. G. Masaryk ve třídě a Avengers na toaletách. To není nový film. Školamyšl v Litomyšli se přestěhovala do nových prostor a rodiče vybavili školu podle snů svých a svých dětí.

Obrazy Einsteina a komiksů za umyvadly nahrazují kachličky, protože ve skutečnosti jsou to omyvatelné plochy. „Kolegové si splnili chlapecký sen o hezkých chlapeckých záchodcích. Ty jsou hodně cool,“ podotkla Věra Krejčová, předsedkyně spolku Školamyšl.

Akce Z

Soukromá základní škola působí v Litomyšli pět let a letos se přestěhovala z budovy pošty do bývalé řemeslnické školy z roku 1913. Rekonstrukce začala přitom až koncem dubna. „Tiskárna HRG koupila dům a nechala ho opravit na své náklady. Pronajímá ho škole. Kromě řemeslníků se do opravy zapojili také rodiče dětí. Dva měsíce tady rodiče pracovali v takové akci Z. Každé odpoledne tu bylo třeba sedm až patnáct rodičů. Natírali, malovali. Zkolaudovali jsme 28. srpna a velké stěhování nastalo 29. srpna. Měli jsme tři dny na to vše doladit, zabydlet. Ještě v neděli tu byly krabice,“ přibližuje rekonstrukci Věra Krejčová.

Vzhled a vybavení nové školy se rodilo v hlavách rodičů, jeden z nich je architekt, jiný projektant a do diskuze o vybavení se zapojili další tátové a mámy. „Vše je levné a je to spíše o nápadech, než aby to bylo drahé a luxusní. Chtěli jsme, aby se vybavení líbilo dětem, aby se do školy těšily. S kolegy se nám líbily nápady z Pinterestu a tatínkovských kluboven. Avengers se líbí klukům i tátům, to bychom chtěli doma, ale manželky to nedovolí. Ve škole nám to prošlo. Do takové školy bych si přál chodit a tak jsme se na to také dívali,“ popisuje jeden z tatínků Leoš Tupec.

Rodiče na rekonstrukci školy odpracovali úctyhodných 850 hodin. „To byla radost budovat takovou školu,“ dodává Leoš Tupec. Práce ale zahájením nového školního roku nekončí. Děti si přejí skluzavku z druhého patra na dvorek. Nejdříve se ale rodiče pustí do obnovy dvorku a musí také udělat fasádu školy.

Do října

„Vše chceme stihnout ke 100 letům Československé republiky a školu hodláme otevřít opravdu k říjnovému výročí,“ podotýká Leoš Tupec.

I proto ve třídách visí fotografie prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a také Václava Havla.

Školamyšl je základní škola, která vznikla před pěti lety z iniciativy několika rodičů. V roce 2014 měla jedenáct dětí, dnes jich je ve třídách dohromady 58. „Před pěti lety jsme byli skupinka bláznů, kteří jdou hazardovat na svých dětech. To byl pohled zvenčí. Dnes vnímám, že Školamyšl získala stabilnější pozici. Máme své kvality a máme co nabídnout,“ hodnotí Věra Krejčová. Do školy docházejí děti z Litomyšle, ale také z Vysokého Mýta, Svitav, Chocně, Lanškrouna a okolních obcí.