„Na dovolenou nám vyšlo pěkné počasí, ale domů jsme se vrátili se střevními potížemi," svěřila se Pavlína Peterková ze Svitav. Po návratu zamířila i s dětmi k lékaři.

Ordinace lékařů se plní i o prázdninách. Lidé si z dovolených totiž kromě pěkných zážitků a talismanů často přivezou i nějakou nemoc navíc. „Nejčastěji k nám pacienti chodí s průjmy, katary žaludku a s nachlazením," potvrdil Vítězslav Podivínský, praktický lékař ze Svitav.

Zrádná klimatizace

Za své „letní" choroby si lidé většinou mohou sami. „Neumí odhadnout rozdíly teplot, pijí ledové nápoje. Klimatizaci používají s příliš nízkými teplotami," popisoval příčiny praktický lékař. Klimatizace má na svědomí katary dýchacích cest, záněty dutin i ramenních kloubů. Lidé chybují také, když mají žízeň a hlad. „Pijí vodu z neznámých přírodních zdrojů, aniž by si ji převařili. Jí nedostatečně tepelně upravená jídla," vysvětlil Vítězslav Podivínský. Kdyby zvážili, u kterého stánku si koupí jídlo, předešli by nepříjemným průjmům a bolestem břicha.

Se stejnými problémy chodí k pediatrům rovněž rodiče se svými dětmi. Malí pacienti jsou v létě navíc náchylnější na horečnaté letní chřipky a na anginy, kdy se jim špatně polyká, bolí je hlava a svaly. „Jedná se o virové onemocnění. Není potřeba antibiotická léčba. Postačí dostatek tekutin, klidový režim a léky na srážení teploty," poznamenala Dagmar Obrovská, praktická lékařka pro děti a dorost z Brněnce.

Časté jsou také kožní onemocnění, jako jsou vyrážky z nedostatečné hygieny nebo po kontaktu s různými rostlinami, štípnutí včelou nebo vosou, až po alergické reakce. Projevit se mohou zarudnutím kůže i puchýřky na těle," sdělila Dagmar Obrovská. Rizikem je také přehřátí z tepla při nedostatku tekutin či poškození kůže z celodenního pobytu na slunci bez dostatečné ochrany.

Úrazy dětí

Děti si z prázdnin přivážejí rovněž úrazy, které jsou spojené s jejich zvýšenou sportovní aktivitou. „Nejčastěji to jsou úrazy po havárii na kole, od drobných odřenin až po zlomeniny a otřesy mozku," dodala Dagmar Obrovská.