ČERVENEC

Březová nad Svitavou/ Březovským došla trpělivost s těžkými kamiony, které projíždějí přímo po náměstí. Jaroslav Henk nevyloučil, že podají žalobu. Nakonec od ní ustoupili, protože úpravy na hlavní silnici zmírnily nebezpečí a zklidnily dopravu.
Oldřiš/ Stodvaceti let se dožila hasičská stříkačka a škola.
Polička/ Nejstarší občanka města oslavila 2. července devadesát devět let. Marii Talandovou zná většina místních, protože celý život učila.
Litomyšl/ Světová premiéra Mojžíše zazněla na festivalovém pódiu Smetanovy Litomyšle. Oratorium přední soudobé skladatelky Sylvie Bodorové vzniklo na objednávku pro 50. ročník mezinárodního festivalu. Záznam díla na biblické téma uvede Česká televize.
Újezdec/ Březovou alej vedoucí k Růžovému paloučku zničila červnová bouře. Tradiční slavnost na Paloučku, kde lidé uctívají památku Českých bratří, ale vichřice neohrozila.
Vrážné/ Rodáci se potkali na cyrilometodějské pouti. Počet lidí ve Vrážném u Jevíčka několikanásobně vzrostl.
Oldřiš/ Matka zmizela s hluchoněmou dcerou Adrianou Mancini do Lichtenštejnska. Postiženou dívku unesla z psychiatrického oddělení brněnské nemocnice.
Svitavy/ Jen několik týdnů vedl porodnici primář Tomáš Čepelák. Plánoval změny, ale s kolegy nenašel společnou řeč.
Svojanov, Předměstí/ Dobrovolní hasiči vytvořili nový český rekord. V Předměstí propojili 34 ručních stříkaček a vodu dopravili z Čech na Moravu.
Benátky u Litomyšle/ Základní kámen pro Národní knihovnu leží v Senátu. Kámen z opuky opatřil nápisem Milan Kosť z Poříčí. Stal se signálem, že Česká republika potřebuje důstojnou stavbu.
Svitavy/ Přes dvě stě nacionálních radikálů demonstrovalo ve Svitavách proti údajně nespravedlivému trestu pro Vlastimila Pechance. Ten byl odsouzen za vraždu Roma Otto Absolona.
Moravská Třebová/ Cyklista Roman Kreuziger, který skončil na slavném závodě Tour de France třináctý, se narodil před dvaadvaceti lety v Moravské Třebové. Radní Romana zatím na radnici neuvítali.
Bystré/ Do městečka se sjeli řezbáři. Začal šestý ročník sympozia Wood Art Bystré.

SRPEN

Městečko Trnávka, Květná/ Ve dvou obcích uvítali zrušení poplatků za novorozence. Považovali je za omyl, proto je za své nové občánky hradili. Vedení nemocnic tak velký důvod k radosti nemá. Kvůli zrušení poplatků přišlo o desetitisíce korun.
Jevíčko/ Městem vede nová naučná stezka po místních památkách.
Litomyšl/ Stovky automobilů na náměstí rušily atmosféru historického města. Radní zasáhli. U sochy Bedřicha Smetany zřídili klidovou zónu. Živnostníky nápad pobouřil. Sepsali petici. Koncem roku se nakonec obě strany dohodly na kompromisu.
Polička/ Zastupitelé usilují o dohodu dopravců na autobusovém nádraží, které vlastní ČSAD Ústí nad Orlicí. Radnice čelí kritice cestujících, kteří dezorientovaně pobíhají mezi nástupišti.
Sloupnice/ Zemědělské družstvo staví robotizované stáje pro krávy.
Moravská Třebová/ Nela a Lukáš Turzovi si řekli své „ano“ na zahradě pod stromy. Vybrali si k tomu osmičkové datum.
Moravská Třebová/ Historická budova dětského oddělení je opuštěná. Plán přestavby na kongresové centrum nevyšel. Ani kupci se nehrnou.
Hřebeč/ Na silnici první třídy 35 vyrostly dvě světelné návěstní tabule. Řidiči se tak téměř jeden kilometr před Hřebečským tunelem dozvědí, jestli je průjezdný.
Osík/ Titul Vesnice roku 2008 převzal starosta obce Osík Karel Rothschein.

close zoom_in


Trstěnice/ Zemědělci slavili na tradičních staročeských dožínkách ukončení sklizně, přestože neměli veškerou úrodu pod střechou. Nepřálo jim počasí.
Moravská Třebová/ Důlní stezky na Hřebči propojí mladějovskou úzkokolejku s hájenkou v Boršově. Radní v Třebové získali na ojedinělou atrakci dotaci z Unie.

ZÁŘÍ

Radkov/ Zřícenina ožila historicky prvním setkáním čtyř obcí. Zástupci Gruny, Radkova, Rozstání a Linhartic přinesli králi dary a poté se utkali o hradisko, které spadá do katastru obce Gruna.
Svitavy/ Ve čtyřech obcích se obávají o osud pošty. Pobočky v Biskupicích, Březinách u Poličky, Pusté Kamenici a Rozhraní se dostaly na seznam míst, kde mají zaniknout. Obyvatelé podepisovali petice, nesouhlasili s jejich likvidací. Protest se vyplatil, rušení kamenných pošt je odloženo na začátek roku 2009.
Polička/ Mlsem kraje se stal salám z Poličky. V kategorii mléčných výrobků putuje pomyslné zlato do Městečka Trnávky. V Miltře vyrábějí nejchutnější sýr.
Koclířov/ V obci se připravují na opakování referenda. Před třemi lety občané větrné elektrárny odmítli. Hlasování spojí s volbami krajského zastupitelstva.
Jevíčko/ Z jevíčské služebny odcházejí policisté. Kriminalita ve městě stoupá. Krizi řeší svitavské ředitelství Policie ČR.
Svitavy/ Cizinecká policie si posvítila nejen na Vietnamce. V Litomyšli a ve Svitavách se zaměřila na kontrolu platného povolení k pobytu.
Chornice/ Včelaři na Jevíčsku bojují s morem v úlech. Ohnisko nákazy se rozšířilo z Vranové Lhoty. Nebezpečí moru včelího plodu potvrdili veterináři o měsíc později v Chornicích. O včelstva přišel nejen dlouholetý chovatel Luboš Machatý.
Svitavy/ První muzeum esperanta v České republice otevřeli ve Svitavách. Esperantisté přibližují bohatou historii i novodobé projekty.