Zlomená noha, ruka nebo pohmožděný obratel. Nic příjemného pro člověka, který uklouzne na zasněženém chodníku. Je to starost i pro město, které minulou zimu vyplatilo za úrazy obyvatel statisíce korun. Jeden úraz vyšel radnici na 150 tisíc korun, další zlomenina na 60 tisíc. Letos poprvé se proto u chodníků objeví speciální cedulky.

„Podle současné legislativy je naší povinností všechny úseky, které nebudou udržovány, označit cedulkami. Ty označí začátek úseku i jeho konec. Ve Svitavách se jedná o 300 takových míst,“ uvedl svitavský starosta David Šimek.

Cedulky musí být na svých místech do 1. listopadu, kdy oficiálně začíná zimní údržba. „Počítám, že nás čeká umístění minimálně 600 tabulek. Je to poprvé a čekají nás jednání s majiteli plotů, zídek a domů, kde budeme chtít cedulky připevnit,“ podotkl Bronislav Olšán, jednatel společnosti Sportes Svitavy.

Psali jsme předloni:

Ilustrační foto.
Úklid sněhu je podle plánu údržby, brání se kritice svitavská radnice

Dříve stačila vyhláška

Značení vyžaduje i pojišťovna. Pokud není chodník označený, je vina za případné úrazy na straně města. „Občan nebyl informován, je to na nás. V minulosti stačila vyhláška, dnes je potřeba cedulka. Nakonec i pro nás je to dobře, protože vloni došlo k několika úrazům na neudržovaných chodnících a proběhlo pojistné plnění,“ dodal starosta.

V každé ulici budou technické služby uklízet jeden chodník, druhý bude označený cedulkou. „Při soudních řízeních nikomu ani nevadí, že tam někdo jde ve špatné obuvi. Lidem je líno přejít na uklizený chodník. Záleží jen na označení, to je podstata, proč musíme dělat tyhle věci,“ sdělil místostarosta Pavel Čížek. Ve Svitavách mají 90 kilometrů chodníků, v zimě jich technické služby uklízí 60 kilometrů, což městskou kasu vyjde zhruba na pět milionů korun.

Jediným problémem nebyli sousedé, ale sama oznamovatelka. Ilustrační foto
Za životní neštěstí ženy z Pardubic dříve mohli Romové, dnes Ukrajinci

Rozmístěním cedulek ale práce nekončí. Celou zimu musí někdo chodit a kontrolovat, jestli tabulky nezničili vandalové nebo je někdo neukradl. Už nyní ale město řeší nedostatek lidí v technických službách. Hrozí totiž, že příští rok budou muset Svitavy přijmout do hlavního poměru lidi na zametání, protože stát to už nepodporuje. „Uvidíme, jestli nějaké lidi vůbec najdeme a zaplatíme je,“ uzavřel Šimek.

Cedulky nejsou novinkou v Moravské Třebové. „V loňském roce jsme i díky fungující údržbě chodníků a komunikací naštěstí žádný úraz občanů nemuseli řešit. Ve stejném režimu budeme pokračovat i letos,“ vysvětlil mluvčí Třebové Václav Dokoupil.