„Táborovou hrou jsme se chtěli vrátit do období první republiky a dětem co nejvěrněji přiblížit život před více jak devadesáti lety," uvedl o hře jeden z jejich autorů Jan Coufal. Nutno podotknout, že se to opravdu povedlo. Tábor Marie Sedláčkové v Budislavi organizátoři přebudovali na dobové maloměsto Chlumec. Stalo se dějištěm poutavého příběhu plného skutečných událostí z třicátých let, v němž starý a výstřední majitel továrny na hračky hledal svého dědice. K tomuto dědictví však vedlo několik cest a jen na účastnících bylo, jakou z nich si zvolí. Táborníci tak stáli před otázkou, zda jsou tou pravou cestou k úspěchu intriky, přetvářka, kriminální činnost nebo pravda, laskavost a čestnost.

Poutavý příběh s detektivní zápletkou, který učil právě oné pravdě a cti, dokázal strhnout nejen děti, ale i jejich rodiče. Velkému finále, dobovému plesu, na němž byl továrníkův dědic vyhlášen, přihlíželo na tři sta rodičů, prarodičů a příbuzných, často v dobovém oblečení. „Snažili jsme se vytvořit co nejvěrnější atmosféru třicátých let, k čemuž nám velkou měrou dopomohli právě rodiče. Své děti totiž opravdu vybavili dobovým oblečením, a tak z našeho Chlumce první republika přímo sálala," komentoval Jan Coufal.

Děj však musel být pro účastníky přístupný, zábavný. Takový, aby si z něho děti dokázaly něco odnést. „Pracovali jsme tedy s reálnými kostýmy a rekvizitami. Každý den vycházely dobové noviny, fungovala burza s fiktivními penězi. Děti mohly nakupovat v koloniálu, který opravdu nabízel dobové zboží," popisoval Jan Coufal. Táborníci jezdili veteránem. Vyšetřovali s četnickou pátrací stanicí. Dokonce si prožili měnovou reformu i nákazu španělskou chřipkou. „Chtěli jsme zkrátka nechat děti prožít si vše na vlastní kůži, a tak Dědictví patří k jednomu z našich nejsložitějších projektů," dodal Jan Coufal.
O tom, že se týmu organizátorů podařilo dosáhnout zamýšleného cíle, svědčí veliký ohlas rodičů a veřejnosti. Táborová hra Dědictví nyní míří do soutěže ministerstva školství a dočká se i knižního vydání. Uvidíme, jak obstojí a kam nás tento tábor zavede v příštích letech. 

(tek)