Hrad Svojanov si zvolil, protože zdejší gotickou památku dobře zná. Je mu blízká. Když se dozvěděl o výběrovém řízení, nezaváhal ani na okamžik. Předchozí kastelány nezná. S žádným z nich se zatím nesetkal, pouze velice letmo zaznamenal osobnost Jiřího Čtrnáct. „Svojanov je moje čtvrté místo. Pracoval jsem na zámcích v Častolovicích, Branné a Mníšku pod Brdy,“ popisuje předchozí zaměstnání budoucí kastelán Miloš Dempír. Zkušenosti má, v Mníšku zastupoval kastelánku. Hrad Svojanov mu nabízí spoustu možností, jak realizovat nové nápady.
„Rozhodně se budu snažit, aby hrad ožil. Vlastní vize samozřejmě mám, ale nerad bych o nich mluvil dříve, než oficiálně nastoupím. Nejprve se podrobně seznámím se situací kolem objektu,“ naznačuje změny mladý kastelán.

 


Miloš Dempír je novým kastelánem hradu Svojanov. Minulý týden ho vPoličce vybrala komise zšesti adeptů. Narodil se před sedmadvaceti léty vBrně. Vmoravské metropoli vystudoval Vyšší odbornou školu informačních služeb, obor správa kulturních památek.

Vsoučasné době ještě pracuje na zámku vMníšku pod Brdy jako vedoucí návštěvnického provozu

Na kolika památkách jste působil?

Celkem na třech co se týká pracovního poměru. První byl zámek vBranném, potom zámek vČastolovicích a nyní zámek vMníšku pod Brdy.

Proč jste se rozhodl právě pro Svojanov?

Hrad Svojanov docela dobře znám. Objekt je mi velice blízký a byla to pro mě obrovská příležitost, když bylo vypsané výběrové řízení, rozhodl jsem se zkusit štěstí.

Setkal jste se sbývalými kastelány?

Zatím ještě ne, akorát letmo spanem Čtrnáct.

Funkce kastelána znamená obětovat většinu času hradu, jste stím smířen?

Ano, je to tak. Vsoučasně pracuji jako zástupce kastelánky na zámku vMníšku, takže jsem neustále na objektu. Znám ten koloběh, že člověk prostě musí být kdispozici kdykoliv. Vím, že letní sezóna znamená žádné volno, jsem na to zvyklý. Ztoho strach vůbec nemám.

Máte rodinu?

Nemám rodinu, jsem svobodný, takže času mám hodně a nikdo mi nebrání ve výkonu povolání.

Kdo Vám bude vzačátcích pomáhat?

Současná ředitelka příspěvkové organizace Světlana Konečná, která objekt dobře zná a zná všechny poměry.

Kde vsoučasné době bydlíte?

Ještě vMníšku pod Brdy. Pomalu se sem stěhuji. Dnes, vsobotu, jsem tady vlastně kvůli tomu poprvé.

Stěhujete se na zimu, nemáte obavy?

Nemám, je to dobře, můžeme začít připravovat sezonu a myslím si, že by byla škoda to odkládat na jaro, protože bychom spoustu času ztratili.

Přivezete si zMníšku pod Brdy nové nápady?

Budu se snažit. Plány mám, ale nerad bych o nich mluvil dnes , kdy zde ještě nejsem oficiálně. Nejdříve se podrobně musím seznámit se situací hradu a plány a vize skloubit se skutečností.

Máte vplánu obnovit hradní zahradu?

Zahradu bych chtěl. Svojanov je jediný hrad vrepublice, který má zahradu a chtěl bych ji obnovit. Pamatuji zahradu, když byla více zahradou, než je dnes.Měl bych představu o její budoucí podobě.Rozhodně to proberu sodborníky. Také bych zde chtěl zvířata, vČastolovicích jsme měli takové minizoo. Chtěl bych zde chovat Kamerunské kozy. Jsou velkým zpestřením pro návštěvníky.

Komise si vás vybrala také pro bohaté zkušenosti voblasti kulturních památek. Můžete mi přiblížit, o co šlo?

Mám zkušenosti se získáváním grantů. Získával jsem je ještě na předchozím pracovišti na zámku vBranné, kde se mi podařilo objekt zapojit do programu záchrany architektonického dědictví, také jsme tam dostávali dotace na restaurování od tehdejšího okresního úřadu.