Tamní hrad bude pokračovat v exkluzivních nočních prohlídkách svých útrob. Podobný projekt už vedení historické památky zkoušelo v minulosti a teď se k němu s úspěchem chce vrátit už tento víkend.

„Na královském hradě Svojanov ožijí postavy ze středověku. Významné hosty přivítá královna Kunhuta. Na své si přijde i mistr kat," uvedla Květa Korbářová z Hradu Svojanov.

Královna Kunhuta se Poličanům v plné kráse představila také na letošních velkých oslavách 750 let od založení města na poličském náměstí. Teď se vrátí v podobě příběhu, jenž představí během podvečera průvodci hradu.

Pracovníci hradu mimo jiné přemýšleli nad letošním tématem, které by přivábilo do relativní tmou zalitých chodeb. „Zvolili jsme téma z doby gotické. Tedy z období, kdy na hradě žila královna Kunhuta se Závišem z Falkenštejna," nechal se slyšet kastelán svojanovského hradu Miloš Dempír.

Výlet do středověku

Prohlídky v letošním hávu budou mít kromě jiného vcelku pozměněný program, který však kastelán zatím blíže nespecifikoval. Odtajní ho až první prohlídky, o něž byl právě při jejich premiéře v minulosti velký zájem. „Ti, kteří chtějí být u toho, jak se na jedné straně bavilo panstvo, a na straně druhé trpěli poddaní, měli by si vstupenky určitě zamluvit. V opačném případě přijdou o jedinečný zážitek, při kterém možná bude i trochu mrazit v zádech," slibuje Korbářová.

Prohlídka na půldruhé hodiny

Letošní prohlídky jsou navíc časově náročnou záležitostí. Návštěvníci se totiž podívají takřka do všech důležitých koutů hradu. Podle všeho bude jeden výšlap mezi zdejšími zdmi trvat průměrně až hodinu a půl.

„Rezervaci předem zaručeně doporučujeme. Kapacita prohlídek je omezená a jsou také časově náročné. Za jeden večer jsme schopní zájemcům nabídnout pouze tři oživené prohlídky," uzavřel Miloš Dempír.

Lidé se mimo jiné podívají i do vyhlášeného Domu zbrojnošů, nakouknout by mohli také do sklepních prostor.