Očekávané veřejné jednání s ředitelem Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Pavlem Svobodou a Miroslavem Gregorem, vedoucím odboru zdravotnictví, o situaci na rychlé lékařské pomoci ve městě přineslo v podstatě jediný výsledek. Rozhořčení přítomných zástupců města, lékařů i široké veřejnosti.

Fakta a urážky

Během úterního tříhodinového jednání v litomyšlském kině Sokol nebyla nouze o vypjaté situace, emotivní atmosféře určitě nepomohlo i několik urážek, které létaly vzduchem.

Úvodem Miroslav Gregor připomněl všechny změny, které nově musí lékaři na záchrankách plnit a další těžkosti, se kterými se záchranná služba potýká také v jiných městech. Nicméně jeho konstatování znělo jasně: „Litomyšle se rušení RLP netýká, ale jeden lékař onemocněl a ředitel si s tím musel poradit tak, aby systém fungoval celokrajsky," odůvodňoval rozhodnutí ředitele Svobody přeložit místního kmenového lékaře do Vysokého Mýta.

To také byla jedna z mála informací, která nevyvolala silnou vlnu nevole mezi těmi, kdo byli jednání přítomni.

S tím, jak se ke slovu dostal Pavel Svoboda, začala atmosféra v kině houstnout.  Nejenže podle reakcí lidí v sále nedokázal jednoznačně vysvětlit, proč vzal lékaře zrovna z Litomyšle, ani opakovaná upozornění, že odbíhá od otázky, ovoce nepřineslo.

Žlutý cirkus

„Jsem pouze žoldák, který má jediný úkol, udržet záchranku přes všechny nepřízně," konstatoval Pavel Svoboda a pokračoval: „Před čtyřmi lety, místo toho, abych šel na obvod, jako každý rozumný lékař,  nechal jsem se najmout na záchrannou službu. Čtyři roky jsem se do posledního dne snažil vyčerpat evropskou výjimku na rozdíl od jiných ředitelů. Mojí povinností je zajistit žlutý cirkus na čtyřech kolech."

Sympatie řediteli záchranky nepřidala ani narážka, že gramotný člověk si přečte o nedostatku lékařů.

„Velmi mě mrzí, když  host  hned na počátku pozuráží hostitele. Jestliže ředitel Pavel Svoboda v první větě vyjádřil naději, že doufá, že se setkává s gramotnými lidmi, přitom kino bylo plné lékařů a dalších vysokoškolsky vzdělaných lidí, pak se skutečně domnívám, že to není šťastný začátek, ale velmi urážlivý," uvedl druhý místostarosta Litomyšle Vojtěch Stříteský.

Z úst ředitele Svobody překvapily také výroky o hysterčení zastupitelek nebo slova o rozhodování, kde chcípne koza. „Myslíte tím pacienty?" zazněl nezodpovězený dotaz z pléna. Svou pověst, že umí lidi rozhořčit, naplnil ředitel záchranky bezezbytku.

Veřejností nepřijatý

„Všechny výroky doktora Svobody, které celé tři hodiny umocňoval, nakonec vyústily v to, že mu  lidé museli říct do očí, co si myslí. Samozřejmě, že to nebylo nic příjemného ani pro doktora Svobodu," připustil Vojtěch Stříteský a pokračoval: „Takhle nepřijatý byl naposledy jeden člověk v listopadu 1989, když přišel davu vysvětlovat svoje teze. Skutečně jsem od té doby nezažil nikoho tak odmítnutého, jako byl ředitel záchranky, který se k nám choval jako Štěpán k dělníkům v ČKD, že jsme malé děti."

Spor o lékaře

Pro Litomyšlany je jednoznačně nejdůležitější, aby se kmenový lékař vrátil z Vysokého Mýta zpět na zdejší lékařskou pomoc. „Doktor Gregor mi zachránil život," nechala se slyšet jedna z diskutujících.

Největší spor se ale rozhořel, když došlo na téma lékařů, kterým ředitel Pavel Svoboda údajně odmítá povolit nastoupit k litomyšlské RLP.

Sám ale popírá, že by byli tací lékaři, kteří projevili zájem sloužit na rychlé lékařské pomoci. Na několikrát opakovanou přímou otázku, zda je ochotný přijmout lékaře, který by o služby v Litomyšli projevil zájem, nakonec Pavel Svoboda odpověděl „ano".

V tom se o slovo přihlásily dvě lékařky z litomyšlské nemocnice, které o služby na RLP usilovaly. „Od února jsem měla sloužit na RLP každé úterý. Bylo domluvené, že zaberu alespoň ten jeden den. Ale dva dny před začátkem února bylo všechno zrušené. Dostala jsem telefonát, že se to ruší a konec. Není zájem služby obnovit," promluvila lékařka Stanislava Dřímalová.

Stejně tak se ozvala i doktorka Marie Hušková, která také byla ze služeb na RLP vyškrtaná.   „Sehnali jsme čtyři nové lékaře, ale nikdo z nich nebyl osloven. Jsme ochotni si zvednout úvazek, ale pro Litomyšl," prohlásila jedna z lékařek, která sama chtěla na služby na rychlé lékařské pomoci v Litomyšli nastoupit.

Argumentace ředitele Pavla Svobody získala několik verzí. Jednou z nich byl nedostatek financí pro nové lékaře, jindy uvedl, že nereagují na emaily nebo nesplňují požadavky. Miroslav Gregor, vedoucí odboru zdravotnictví, slíbil celou věc ohledně nových lékařů prošetřit.

Během úterní diskuze se ale ředitel krajské záchranky snažil příchozí přesvědčit, že osoba lékaře není v sanitce, která jede za pacientem zásadní.

„Moji vysokoškolsky vzdělaní zdravotníci vám zachrání život, troufám si říct, stejně kvalitně jako lékaři," konstatoval Pavel Svoboda.

Další jednání

Málokoho Pavel Svoboda přesvědčil, že  o zachování rychlé lékařské pomoci, navzdory usnesení krajské rady ji v Litomyšli zachovat, skutečně usiluje.

Přesto byly během tříhodinového jednání z úst Pavla Svobody a Miroslava Gregora vyřčeny dvě pro Litomyšlany podstatné věci.

První z nich je, že rychlá lékařská pomoc v Litomyšli je zachovaná přesto, že v současnosti nejsou obsazeny všechny služby. A druhou, že ředitel záchranky je ochoten přijmout nové lékaře, kteří projeví zájem o služby na litomyšlské RLP.

„Zcela určitě budeme nyní informovat hejtmana o průběhu schůze v kině, budeme ho žádat o setkání. Jednání se k naší nelibosti neneslo v duchu, který jsme očekávali, nebyla tam projevena žádná vstřícnost, myslím si, že to bylo jedno velké mlžení a nyní se skutečně musíme sejít s politickou reprezentací Pardubického kraje, protože doktor Svoboda rozhodně není ten, který by nám chtěl vyjít vstříc. Alespoň ten pocit jsme z něho získali," uzavřel průběh jednání Vojtěch Stříteský.