Krátce do historie nočního rychlíku

Název Galileo Galilei nese teprve od roku 2006, když začal jezdit z Bratislavy až do stanice Drážďany. Od roku 1984, kdy mohu situaci vysledovat, jezdil v úseku Košice – Praha tehdy ještě československý noční rychlík bez názvu. Čas příjezdů do Svitav vždy okolo 2.50 hodin.Av opačném směru zastavoval přibližně v 1.20 hodin.

V pondělí dráhy posilovaly spojení rychlíkem z Brna do Prahy. Vše zůstalo beze změny až do počátku devadesátých let. V roce 1991 ho železničáři přejmenují na Horehronec. Orok později se rozdělila republika na dva samostatné státy a z Horehronce se stává mezinárodní rychlík. Do Prahy nevyjíždí z Michalovců, ale ze Zvolenu.

V roce 1993 začíná přestavba železničního koridoru Brno – Česká Třebová. Oprava tratě a výstavba tunelů na Blanensku vyžádala změnu. Tento pár nahradily noční osobní vlaky, přičemž v úseku Brno – Blansko vozí cestující náhradní autobusová doprava, protože modernizace přerušila provoz na trati. Ato trvalo dva roky.Vjízdním řádu 1995/1996 je malá změna. Do Brna je zrušeno pozdní noční spojení o nedělích, které je v následujícím roce rozšířeno už na celotýdenní omezení.

Poslední šance

V roce 1997/1998 se přesunula rekonstrukce trati až do části Březová nad Svitavou – Svitavy – Česká Třebová. Na 17kilometrovém úseku se zcela zastavila doprava. Vlivem toho se v noci jezdilo pouze z Brna do Svitav, čas příjezdu 0.46 hodin, ale mimo neděli. Přestože náročnou stavbu v září 1999 ukončili, Svitavy zůstaly bez nočního spojení. Tato situace trvala až do roku 2001.

V prosinci téhož roku začíná ve Svitavách zastavovat mezinárodní rychlík Budapešť – Cheb. U nástupiště směrem na Prahu zastavuje v 1.40 hodin, na Brno ve 3.19 hodin. V roce 2002 jezdí už pouze z Bratislavy, beze změny to zůstává dva roky. V prosinci 2004 dostal rychlík název Děvín, protože se pohybuje mezi Bratislavou a Františkovými Lázněmi.

Chcete–li si vychutnat poslední zastavení a rozjezd, nebo se dokonce svézt rychlíkem Galileo Galilei, máte poslední příležitost v noci 8. prosince. Nejprve zastaví v 01.25 hodin rychlík 376 od Brna a opačně od Prahy ve 2.59 hodin R 377. Galileo pak nejméně po celý železniční rok bude Svitavami jenom projíždět.