Letos na jaře přišel do svitavské porodnice nový primář. Petra Richtera nahradil Tomáš Čepelák z Nymburku. Chystal zajímavé novinky, které měly na oddělení přilákat více maminek. Jeho snahy ale nevyšly. Koncem června z nemocnice odešel. Gynekologicko–porodní oddělení je v současné době bez primáře.


Není tajemstvím, že některé maminky ze Svitav jezdí rodit do Litomyšle. Od nového primáře si ženy slibovaly zlepšení podmínek. „Dvě děti jsem porodila v Litomyšli a jedno ve Vysokém Mýtě. Nevybrala jsem si Svitavy, protože je tam nestabilní personál. Nemám důvěru k týmu, kde se lidé často mění. Nabídka služeb je ve Svitavách ale dobrá,“ říká trojnásobná matka Monika Čuhelová ze Svitav.


Tomáš Čepelák přišel do Svitav z Nymburku, kde pracoval také jako primář porodnice. Jeho cíle byly velké. „Vývoj přístrojů jde rychle dopředu a musíme udržet krok. Oddělení je potřeba dovybavit novým ultrazvukovým přístrojem a endoskopickými instrumenty. Také bych rád tým doplnil o dalšího lékaře. Společně s kolegy z urologie chceme rozvinout řešení potíží žen při udržení moči,“ uvedl při nástupu do funkce Tomáš Čepelák. Mimo jiné chystal také přednášky pro matky.


Nyní je ale červenec a primář už v nemocnici nepracuje. „Tomáš Čepelák nenašel na oddělení se všemi společnou řeč. Odešel po dohodě s námi, a ukázalo se to jako nejlepší řešení. Zatím vede oddělení lékař Petr Zakopal,“ vysvětluje ředitel svitavské nemocnice Pavel Havíř. Doufá, že do konce roku pozici obsadí. „Dáme si více času a budeme pátrat po vhodném primáři. Je to složitá otázka,“ dodal Havíř. Situaci vyřeší poté vedení nemocnice standardním způsobem a vypíše výběrové řízení.