„Smlouva platí do konce roku a provozovatel o prodloužení nepožádal," informoval mluvčí města Jiří Johanides. Vedení Svitav se rozhodlo ulehčit práci strážníkům městské policie a také šetřit peníze z kasy. „Dlouhodobě jsme řešili, co bude s útulkem. Končí smlouva se Zeleným Vendolím, tak jsme to využili pro změnu. Strážníci, když odchytí psa, musí ho odvézt do Vendolí. Pak se vrátí do Svitav, ale když se ozve rodina, zase musí jet pro psa. Bere to čas. Pan Zelený navíc není ve stanici 24 hodin denně. Nepružný systém se nám nelíbil. Řekli jsme si, že těch pár psů budeme řešit tak, že zřídíme vlastní útulek,“ sdělil svitavský starosta David Šimek. Podle něho vyjde také městský útulek výrazně levněji než dotování služeb v Zeleném Vendolí.

Postup města se ale nelíbí vedoucímu stanice ve Vendolí Josefu Zelenému. „Do 29. prosince nás nikdo neinformoval, o změnách jsme se dočetli na webu města. Město uzavírá smlouvy s poskytovatelem služeb, ne poskytovatel služby s městem. Město Svitavy vystavuje smlouvu na určité období, stanovuje podmínky smlouvy a dává poskytovateli služby k podpisu. Pokud smlouvu neuzavře znovu, nebo prodlouží dodatkem, nemá o uzavření již zájem. Není pravda, že jsme něco neprodloužili my," vysvětlil Josef Zelený. Loni vendolská stanice přijala od Svitav patnáct psů. "Všichni byli vráceni původním majitelům nebo jsou umístěni v náhradních rodinách," dodal Zelený.

V záchranné stanici Zelené Vendolí mají pro psy vybavenou ordinaci, zajištěnou kvalitní a pravidelnou veterinární péči. Všechny boudy v kotcích jsou vytápěné. Psi dostávají vodu i vhodné krmivo. Město Svitavy ale trvá na tom, že přestěhování útulku přímo do Svitav má několik výhod. "Hlavní výhodou přemístění útulku do Svitav bude jeho stálá přístupnost pro strážníky městské policie. Lidé si budou moci navíc osvojit psa nalezeného v katastru Svitav z městského útulku zdarma a bez následných poplatků. Dobrovolníci se také mohou zapojit, mohou pomáhat venčit psy,“ podotkl Šimek.

Jenže právě "rozdávání" psů zdarma se nelíbí pracovníkům záchranné stanice Zelené Vendolí. Oni i lidé z okolí mají obavy, že se psi dostanou do špatných rukou a neprověřených podmínek. Josef Zelený také poukázal na špatný stav areálu na cvičišti v Lačnově. „Útulek není v současné době hotový. Než tam půjde první pes, musí přijít veterinární správa, přeměří kotce, zkontroluje, jestli je v útulku vybavení, teplé místnosti, karanténní místnost a další zázemí. Současný stav na cvičišti rozhodně není konečný,“ upozornil svitavský starosta.

Útulek pro psy ve Vendolí se neruší. Bude dál fungovat, psy tam vozí mimo jiné z Moravské Třebové a okolí.