Nové tabule, sportoviště nebo vybavení zahrady. Bez peněz z Bruselu by školáci ve Svitavách neměli šanci na moderní výuku. Svitavy jsou v Pardubickém kraji nejúspěšnější v získávání dotací na projekty. Za poslední dva roky „přiteklo” do škol na čtyřicet milionů korun.

Systém, který pomáhá dosáhnout na dotace z Unie, školení učitelského sboru nebo pomoc s vypracováním žádostí. To jsou základní kameny pro úspěch. Bez nich by školy možná ustrnuly ve vývoji. „Město investovalo do vzdělání učitelů a pomohlo se sepsáním žádostí, což nás stálo zhruba půl milionu korun. Ale tato částka jde zahrnout do dotací,” uvedl starosta David Šimek.

Svitavské školy mají na svém kontě řadu zajímavých projektů. „V Riegrově škole sehnali deset milionů korun na vybudování sportovního areálu na zahradě. Základní škola Sokolovská získala čtyři miliony korun na podporu technického vzdělávání. Ve Felberově škole investovali do nového předmětu etická výchova. Zatím nejúspěšnějším projektem je flashová animace a práce s počítačem, které se věnují ve škole na náměstí,” dodal Šimek.

Školy díky dotacím dosáhnou na moderní vybavení a žáci mohou pracovat s vybavením, se kterým by se jinak nesetkali. „Výuka je tím pádem více efektivní a pestřejší,” dodal starosta a bývalý ředitel základní školy. Svitavy chtějí v nastoleném trendu pokračovat i v budoucnosti. Počítají, že se zaměří především na technické vzdělávání, protože o tyto absolventy je největší zájem na trhu práce.

(ap, ik)