"Za celou dobu jsem prosazoval transparentnost a upřednostňoval před svými zájmy požadavky občanů. V posledních týdnech jsem vnímal stupňující se tlak na úplné umlčení opozice, ale také nepřijatelnou formu fungování zastupitelstva jako celku. U některých zastupitelů se potvrzuje zjevný a dlouhodobý konflikt zájmů," napsal ve středu večer, po prosincovém jednání svitavského zastupitelstva Miroslav Sedlák.

Bazén jako poslední kapka

Jako důvody, proč se po desetiletém působení v zastupitelstvu rozhodl složit mandát, uvádí Miroslav Sedlák nestandardní proces výstavby šaten na svitavském stadionu, odmítnutí zavedení městské hromadné dopravy, nebo naopak schválení čtvrt miliardové rekonstrukce plaveckého bazénu.

"Nemohl jsem pouze přejít nemístnou dehonestaci za to, že jsme nezveřejnili výsledek vyšetřování v kauze šaten Šapitó. Připadal jsem si jako na prvoinstančním jednání soudního tribunálu, kdy následuje veřejné lynčování na pranýři na svitavském náměstí, včetně pokračování v radničním zpravodaji," vysvětluje Miroslav Sedlák.

Poslední kapkou pro něj bylo schválení rekonstrukce plaveckého bazénu, která ze 150 milionů postupně vyšplhala na čtvrt miliardy. "MHD za 1,5 milionu nebude! Za to však bazém za čtvrt miliardy ano. I tohle jsou Svitavy."

Zablokovaný na Facebooku

Ve své rezignaci Miroslav Sedlák obvinil radnici, že cenzuruje diskuze na oficiálním facebookovém profilu města, což uvedl jako další důvod své rezignace. "Nemohl jsem jen přihlížet tomu, že správce mi po mém slušně stylizovaném příspěvku zablokoval přístup," napsal.

Radnice blokování přiznala. "K tomuto kroku skutečně došlo. Chtěl bych se jménem správců facebookového profilu omluvit za blokaci profilu pana Sedláka," sdělil na dotaz Deníku vedoucí Městského informačního centra Petr Šmerda. "Osobně jsem u ostatních správců prověřil důvody, proč se tak stalo. Nikdo z nás si však není vědom osobního zásahu, zřejmě tak mohlo dojít k pochybení během správy profilu přes mobilní zařízení. Komentáře pana Sedláka vnímáme jako slušné a konstruktivní, o to více nás mrzí, že k tomuto omylu došlo lidskou chybou. Po prověření situace jsem profil pana Sedláka odblokoval," vysvětlil Petr Šmerda.

Ze zastupitelstva se Miroslav Sedlák rozhodl odejít ke konci letošního roku. Další v pořadí je na kandidátce za Piráty a nezávislé Radomila Oblouková. V loňských komunálních volbách získala necelých pět procent hlasů.

Miroslav Sedlák kandidoval v komunálních volbách třikrát, pokaždé úspěšně. V letech 2010 a 2014 usedl do zastupitelstva za sdružení Naše Svitavy, před loňskými volbami se sdružení rozpadlo a Miroslav Sedlák přijal místo na pirátské kandidátce. Před třemi lety se jeho jméno objevilo na pětatřicátém místě koaliční kandidátky sdružení Východočeši, nezávislí a Patrioti do krajských voleb.